Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-11-14 | GIS, Teledetekcja, Firma, Software, Imprezy

Obróbka chmury ma być jeszcze łatwiejsza

Dzięki przejęciu rok temu firmy Pointools aplikacje Bentley Systems szybko stały się jedną z lepszych platform do obsługi danych ze skanowania laserowego. Ale Bentley nie spoczywa na laurach i wkrótce jeszcze bardziej udoskonali narzędzia do edycji chmur punktów.


Ilustracja: Obróbka chmury ma być jeszcze łatwiejsza

Szczegóły zaprezentowano podczas konferencji „BeInspired” (Amsterdam, 12-14 listopada). Większość zmian dotyczy aplikacji Descartes w wersji SELECTseries 4. Po przejęciu Pointools to właśnie ten program zyskał najwięcej narzędzi do obróbki chmur punktów. Jak podkreślił wiceprezes Bentley Systems Bhupinder Singh, miarą sukcesu tego przejęcia jest fakt, że w ciągu roku zainteresowanie programem Descartes wzrosło ponaddwukrotnie.

Nowości w Descartes SELECTseries 4 będą dotyczyły zarówno wyświetlania, jak i analizy chmur punktów. Użytkownicy tego oprogramowania będą mogli dzielić dane ze skanerów na dowolną liczbę klas (dotychczas mogli tworzyć tylko 13). Usprawniono także wyświetlanie chmury, w szczególności definiowanie stylów wizualizacji i przełączanie się między nimi, co ma pomóc w szybszej interpretacji danych (fot. poniżej). Wprowadzono obsługę chmur w różnych układach współrzędnych. Użytkownik będzie miał w związku z tym do wyboru dwa tryby reprojekcji danych – „fizyczny” oraz „w locie”. Pierwszy będzie bardziej precyzyjny, drugi – szybszy.

Descartes zaoferuje zestaw narzędzi wspomagających wyodrębnianie z chmury obiektów liniowych, np. torów kolejowych. Udoskonalono narzędzia do: kontroli jakości, przycinania chmury, tworzenia sekcji oraz wykrywania kolizji między warstwami w czasie rzeczywistym. W ocenie Faraza Raviego, który do momentu przejęcia kierował firmą Pointools, dzięki tym zmianom oprogramowanie Bentleya będzie pierwszym, które umożliwi wykrywanie kolizji nie tylko między chmurą a obiektem wektorowym, ale także miedzy dwiema chmurami. Znajdzie to zastosowanie np. w fabrykach samochodów. Mając bowiem skan nowego modelu pojazdu i istniejącej linii produkcyjnej, będzie można szybko stwierdzić, czy istnieje konieczność modyfikacji fabryki.

Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie nowych narzędzi jest tzw. projektowanie hybrydowe lub wyłącznie na chmurze. Dotychczas w wielu projektach dotyczących przeprojektowania instalacji przemysłowej z wykorzystaniem skanowania laserowego konieczna była na początku wektoryzacja wszystkich urządzeń. Według Faraza Raviego zmiany w aplikacjach Bentleya idą w tym kierunku, by zadanie takie można wykonywać na samej chmurze lub na modelu hybrydowym, gdzie zwektoryzowano tylko wybrane obiekty.

Najważniejszą zmianą w Descartes SELECTseries 4 jest jednak to, że będzie to w pełni samodzielna aplikacja, która zostanie wyposażona we wszystkie narzędzia projektowe obecne w popularnym programie MicroStation. Oprócz tego – tak jak obecnie – będzie dostępna również jako rozszerzenie MicroStation. Nowe wydanie Descartesa ma wejść do sprzedaży na początku przyszłego roku. W tym samym czasie portfolio Bentleya rozszerzy się o program Bentley Pointools, przeznaczony przede wszystkim do wizualizacji chmur punktów.

Podczas prezentacji nowych narzędzi Bentleya do obróbki chmur punktów nie zabrakło silnego polskiego akcentu. Jako wyjątkowy przykład ich wykorzystania wymieniono projekt skanowania laserowego kopalni soli w Wieliczce, realizowany przez firmę 3Deling z Krakowa.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Bentley stawia na mobilność danych

Dziesiątki formatów danych, typów urządzeń, wersji oprogramowania i branżowych standardów – to główne...

Polacy nominowani do nagrody Bentleya

Firma Bentley Systems, producent m.in. oprogramowania MicroStation, ogłosiła listę 58 finalistów dorocznego...

Studencie! Pokaż, jak używasz Bentleya!

Amerykańska firma Bentley Systems, producent m.in. aplikacji MicroStation, ogłosiła kolejną edycję konkursu...

Bentley i BIM w Chinach

Czołowa chińska firma CABR Technology zajmująca się tworzeniem oprogramowania do projektowania, projektowaniem i...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w spisie ludności Warszawy z 1798-99 roku wyszczególniono 245 zawodów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)

Jan  Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis)  (1585-1653)
Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1872
Niemiec, Johann Carl Friedrich Gauss (1777-1855), fizyk, matematyk, filozof, przedstawia teorię, według której kształt Ziemi jest nieregularny i zbieżny z oceanami. Pierwsza definicja geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2