Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-11-13 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Imprezy

Bentley stawia na mobilność danych

Dziesiątki formatów danych, typów urządzeń, wersji oprogramowania i branżowych standardów – to główne przeszkody na drodze sprawnej wymiany danych przestrzennych. Rozwiązaniem tego problemu według firmy Bentley Systems ma być koncepcja „information mobility”.


Ilustracja: Bentley stawia na mobilność danych

Szczegóły tego pomysłu zaprezentował podczas konferencji BeInspired (Amsterdam, 12-14 listopada) prezes Bentley Systems Greg Bentley. Jednym z ciekawszych rozwiązań wpisujących się w koncepcję mobilności informacji jest moduł i-model Composition Server, który zostanie wbudowany w oprogramowanie ProjectWise do zarządzania danymi projektowymi. Będzie on gromadził informacje z różnych baz danych, zamieniał do postaci skrojonej do indywidualnych potrzeb użytkownika i wysyłał w postaci tzw. i-modeli.

W ten sposób dostęp do aktualnych danych projektowych z jednego źródła zyskają np. operatorzy systemów sterowania maszynami, tachimetrów, skanerów laserowych, odbiorników satelitarnych, a nawet właściciele coraz popularniejszych smartfonów i tabletów. Co istotne, by nawiązać połączenie z modułem i-model Composition Server, na urządzeniu nie trzeba będzie instalować oprogramowania Bentleya. Wystarczy konkurencyjna platforma GIS czy CAD.

Oczywiście większe możliwości interakcji z danymi zapewnią mobilne aplikacje Bentleya – a ich liczba i oferowane narzędzia stale rosną. Podczas „BeInspired” firma zapowiedziała wypuszczenie na początku 2013 roku bezpłatnej aplikacji GIS-owej Bentley Map Mobile. Pozwoli ona na przeglądanie i analizę map, a także atrybutów i dokumentacji projektowej powiązanej z danym obiektem. Dostęp do tych informacji zapewniony będzie zarówno w trybie on-line (także przez usługi OGC typu WMS), jak i off-line. Bentley Map Mobile umożliwi także nanoszenie na mapy swoich uwag oraz odsyłanie ich do biura. Na początku aplikacja dostępna będzie dla systemu Android, a później także dla iOS.

Spółka zapowiedziała ponadto wypuszczenie nowej wersji mobilnego programu Navigator, który umożliwi przeglądanie modeli w trzech wymiarach. W przyszłości firma chce rozwijać narzędzia pracujące w tzw. rzeczywistości rozszerzonej, co pozwoli np. lokalizować uzbrojenie terenu na obrazie wideo z tabletu. Jak zapewnia Bentley, przy rozwijaniu mobilnych aplikacji zamierza wspierać wszystkie najważniejsze systemu operacyjne, czyli Android, iOS oraz Windows 8. Oprócz publikowania gotowych aplikacji firma zaoferuje ponadto zestawy narzędzi programistycznych (SDK), by każdy klient mógł dostosować oprogramowanie do potrzeb swojego projektu.

„Information mobility” to nie jedyny pomysł Bentleya na zdobycie rynków CAD i GIS. Kolejne oryginalne koncepcje to m.in. „inteligentna infrastruktura”, „inteligentne pozycjonowanie” czy „połączenie jako usługa”. Co kryje się za tymi hasłami? O tym będzie można przeczytać grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polacy nominowani do nagrody Bentleya

Firma Bentley Systems, producent m.in. oprogramowania MicroStation, ogłosiła listę 58 finalistów dorocznego...

Studencie! Pokaż, jak używasz Bentleya!

Amerykańska firma Bentley Systems, producent m.in. aplikacji MicroStation, ogłosiła kolejną edycję konkursu...

CODGiK: szkolenie z osnów udane, będą kolejne

8 sierpnia odbyła się pierwsza edycja szkolenia na temat osnów geodezyjnych zorganizowana przez...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Antoni Ponikowski (1878-1949)

Antoni  Ponikowski  (1878-1949)
Urodził się 29 maja 1878 roku w Siedlcach, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Działacz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. Organizator i kierownik Katedry Miernictwa (1916-39) funkcjonującej najpierw na Wydziale Inżynierii Rolnej, a następnie na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1904
Austriacki kapitan Theodor Scheimpflug (1865-1911) opisał matematycznie zasadę, że płaszczyzny obiektywu, filmu i zdjęcia przecinają się w jednej prostej. Skonstruował kamerę złożoną z siedmiu skośnych obiektywów umieszczonych wokół jednego -...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2