Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-12| Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Co dalej z kształceniem geodetów?

Aż 94% respondentów potwierdziło, że poziom kształcenia geodetów i kartografów w ostatnich latach znacznie się obniżył, a 84% uważa, że liczba absolwentów jest zbyt duża. W najnowszym wydaniu GEODETY publikujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli akademickich.


Co dalej z kształceniem geodetów?

Nie od dzisiaj problem kształcenia geodetów i kartografów na poziomie wyższym budzi niepokój w branży. Najświeższym tego wyrazem było zorganizowane przez GUGiK, ale z inicjatywy wykonawstwa geodezyjnego, „Forum kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów” (Warszawa, 17-18 września).

O ile wykonawcy geodezyjni oraz administracja są zgodni co do zapaści poziomu kształcenia, to już przedstawiciele nauki oficjalnie wypowiadają się na ten temat ostrożnie. Dlatego redakcja GEODETY przeprowadziła anonimową ankietę wśród pracowników wydziałów kształcących w zakresie geodezji i kartografii.

Jak można było przewidzieć, jej wyniki potwierdzają słaby poziom oraz znaczny nadmiar absolwentów geodezji i kartografii. Wśród podstawowych przyczyn obniżenia poziomu kształcenia respondenci wymieniają m.in. słabe przygotowanie maturzystów, powstanie uczelni prywatnych oraz zbyt małą liczbę godzin zajęć.

Jeden z uczestników ankiety napisał wprost, że przyczyną obniżenia poziomu jest masowość kształcenia, a ta z kolei jest związana z dotacjami dla uczelni. Zatem presja na liczbę studentów wynika w prostej linii z finansów, jakie otrzymuje uczelnia. Taka zależność jest źródłem nie tylko obniżenia poziomu, lecz także wypuszczania na rynek większej liczby absolwentów, niż rynek może zagospodarować.

W ankiecie pytaliśmy m.in. o przewidywany wpływ Krajowych Ram Kwalifikacji za poprawę poziomu kształcenia, a także potrzebę przywrócenia egzaminów wstępnych. Staraliśmy się też dociec przyczyn wielkiej popularności naszego kierunku oraz określić wpływ nadmiaru absolwentów na rynek usług geodezyjnych.

Wyniki ankiety oraz obszerny artykuł na temat kształcenia geodetów można znaleźć w listopadowym wydaniu GEODETY.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS