Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-03| Geodezja, Ludzie

Kraków chce mieć honorowy południk

Pewien geodeta z Krakowa zaproponował ustanowienie w tym mieście Honorowego Południka Krakowskiego. Inicjatywie przyklasnął m.in. prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, ale miejscy urzędnicy są raczej sceptyczni.


Kraków chce mieć honorowy południk

Jak tłumaczy redakcji Geoforum.pl Mariusz Meus, inicjatywa podkreśliłaby wyjątkowość Krakowa pośród innych miast. Nie bez przyczyny przez Wzgórze Wawelskie przebiega południk krzyża na Giewoncie. Tuż obok ośrodka TV Kraków w Łęgu biegnie zarówno południk 20°E, jak i południk Przylądka Igielnego – najbardziej na południe wysuniętego krańca Afryki i kolebki ludzkości. Z kolei pomnik Tadeusza Kościuszki i kopiec jego imienia leżą na tym samym równoleżniku, a położenie licznych krakowskich zabytków i sanktuariów nie przypadkowo tak ściśle łączy ta sama długość geograficzna. „Przypadek to porządek, którego nie dostrzegamy” – konkluduje Mariusz Meus.

To niepierwsza nietypowa inicjatywa tego krakowskiego geodety. 9 października br. wzniósł on własnymi siłami skromny pomnik przecięcia 20. południka z 50. równoleżnikiem (fot. poniżej). Jak podkreśla, pomnik powstał nie dzięki urzędnikom, ale zapałowi jednej osoby. Jest to o tyle ważne, że pomysł wyróżnienia tego miejsca pojawiał się już nie raz. Promował go m.in. prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, ale jedynym skutkiem tych działań była bezimienna sterta kamieni w anonimowym lasku.

Na czym konkretnie miałaby polegać ta idea? Jak tłumaczy Mariusz Meus, nawiązuje ona do pomysłów zrealizowanych już w wielu europejskich miastach, gdzie w przeszłości wyróżniano w terenie przebieg południków zerowych, np. w Paryżu. Z jednej strony jest to nietypowa atrakcja turystyczna, a z drugiej – forma promocji geodezji. Przykładami podobnych inicjatyw na terenie Polski są m.in. Warszawa (gdzie południk 21°E wyróżniono już 1880 roku), Bydgoszcz (18°E) czy Trzęsacz (15°E – południk ten doczekał się nawet własnego muzeum).

Ustanowienie HPK wiązałoby się zdaniem Mariusza Meusa z podjęciem przez krakowski ratusz stosowanej uchwały, a w dalszej kolejności oznaczeniem jego przebiegu w różnych miejscach miasta i wpisania go do przewodników turystycznych. Jak podkreśla inicjator, ograniczeń nie ma, to akcja otwarta na każdego i każdy pomysł, jak ją zrealizować. Do inicjatywy można dołączyć m.in. poprzez jej fanpage na Facebooku.

A co na to miejscy urzędnicy? W wypowiedzi na TVP Kraków Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu spekuluje, że wyróżnienie południka można by potraktować jako zajęcie pasa drogowego pod reklamę. To pociągnie jednak za sobą dodatkowe koszty, ale Marcin Meus gotowy jest szukać na ten cel sponsorów. Opłat udałoby się uniknąć, gdyby inicjatywę wsparł ratusz. Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa sugeruje jednak, że honorowy południk to dobry sposób na promocję, ale raczej małych miast i gmin.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS