wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-05| Geodezja

Kosocice środkiem Europy?

Kilka lat temu pracownicy AGH wyznaczyli na krakowskim osiedlu Kosocice miejsce przecięcia się południka 20°E i równoleżnika 50°N. Dla okolicznych mieszkańców stało się ono centrum Europy. Teraz lokalne władze chcą tam przyciągnąć turystów.


Kosocice środkiem Europy?  <br />
fot. Google Earth
fot. Google Earth

O sprawie pisze dzisiejsze wydanie „Gazety Krakowskiej” (z 5 sierpnia). Punkt przecięcia w 2002 roku wyznaczyli prof. Ryszard Tadeusiewicz i dr Leszek Borkowski. W jego namierzeniu pomógł astronom prof. Arkadiusz Góral. Jak wspomina prof. Tadeusiewicz, to były bardzo zaawansowane technologie, jak na tamte czasy. Do tego celu wykorzystano bowiem odbiornik GPS o centymetrowej dokładności.

Obecnie punkt ten oznaczony jest wyłącznie kopcem kamieni, który podczas gry terenowej usypali harcerze. Radni z dzielnicy Swoszowice myślą o lepszym wyróżnieniu tego miejsca. – Można je posprzątać i postawić tam tabliczkę – mówi „Gazecie Krakowskiej” Jan Mikuła, zastępca przewodniczącego zarządu dzielnicy. Obiecuje porozmawiać o tym na najbliższym zebraniu.

Naukowcy twierdzą, że byłoby to świetne miejsce na żywą lekcje geografii. Pod warunkiem, że zostałoby zagospodarowane i miało parking. – W szkole lekcje o siatce geograficznej są nudne, a tak nauczyciel mógłby je urozmaicić – zaznacza prof. Tadeusiewicz. – Lokalizacja też jest dobra, wycieczki mogłyby tu przyjeżdżać w drodze powrotnej z kopalni w Wieliczce – dodaje.

Więcej w elektronicznym wydaniu „Gazety Krakowskiej”

Źródło: ?GK?, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS