Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-31| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Na cmentarz z cyfrową mapą

Tradycyjnie już przy okazji zbliżających się Zaduszek administratorzy kolejnych cmentarzy udostępniają w sieci plany zarządzanych przez siebie nekropolii. Coraz popularniejsze stają się także wydania mobilne tego typu map.


Na cmentarz z cyfrową mapą <br />
fot. JK
fot. JK
Zdecydowanie największą bazę mogił zbudowała firma Artlook z Mikołowa (woj. śląskie). W jej wyszukiwarce Grobonet.com można znaleźć informacje już o 1 360 075 osobach pochowanych w 190 miastach w całej Polsce. Dla porównania, równo roku temu jej baza obejmowała nieco ponad milion osób i 90 miejscowości. Wdrożenia z ostatnich tygodni to m.in. cmentarze w: Gołdapi, Wydminach, Turku, Bochni czy Kolbuszowej. Co ciekawe, niektóre z tych serwisów (np. podległy Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w Gdyni) umożliwiają nawet zapalenie wirtualnego znicza.
Tegoroczną nowością w systemie Grobonet jest wyszukiwarka mobilna dostępna pod adresem m.grobonet.com. Za jej pomocą można odnaleźć mogiłę i wyświetlić jej lokalizację na mapie, a w niektórych przypadkach także zobaczyć jej zdjęcie.

Własną wyszukiwarkę grobów uruchomiło także Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. Pod adresem groby.osmapa.pl można wyszukać dokładną lokalizację mogił znanych osób. Jak wynika z opublikowanych statystyk, internauci najczęściej szukają za jej pomocą grobów: Juliana Tuwima, Henryka Sienkiewicza, Marka Grechuty, Czesława Miłosza oraz zmarłej w tym roku Wisławy Szymborskiej.
By baza zawierała jak najwięcej obiektów (na razie jest ich 755), miesiąc temu Stowarzyszenie ogłosiło akcję kartowania cmentarzy – zarówno grobów swoich bliskich, jak i znanych osób, a także alejek, kwater, źródeł wody, itd. Z podobną inicjatywą wyszedł także krajowy projekt kartograficzny Uzupełniająca Mapa Polski.

Plany nekropolii coraz częściej trafiają także do miejskich geoportali w formie odrębnych modułów. Najświeższym przykładem jest cyfrowy plan Mielca, w którym plan cmentarza komunalnego można przeglądać m.in. na tle ortofotomapy.
Tam, gdzie tego typu rozwiązania już funkcjonują, są systematycznie rozbudowywane. Przykładem jest Warszawa, gdzie od trzech lat realizowany jest projekt inwentaryzacji Starych Powązek. Dotychczas zinwentaryzowano 180 kwater i 18 tys. obiektów, co stanowi ponad 1/3 obszaru cmentarza. Opracowany materiał jest na bieżąco przekazywany do Biura Geodezji i Katastru, a tam stopniowo wprowadzany na mapę cmentarza umieszczoną na oficjalnym geoportalu Warszawy.
W październiku tego roku projekt rozszerzony został o informacje dotyczące kolejnej nekropolii – Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Młynarskiej. Inwentaryzacji tego terenu podjęli się nauczyciele i uczniowie z warszawskiego gimnazjum nr 47 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prowadzone tam prace wykonywane są pod ścisłym nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Rośnie także baza grobów w Poznaniu. Jak informuje GEOPOZ, w tym roku mieszkańcy stoicy Wielkopolski mogą już wyszukiwać groby na 11 cmentarzach komunalnych, parafialnych i zabytkowych: Miłostowskim, Junikowskim, przy ul. Lubowskiej, Jeżyckim, Zasłużonych Wielkopolan, Górczyńskim, wojennym Żołnierzy Brytyjskich, Garnizonowym, Bohaterów Polskich, Św. Wojciecha i Prawosławnym.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS