Największą bazę zbudowała firma Artlook z Mikołowa (woj. śląskie). W jej wyszukiwarce Grobonet.com można znaleźć informacje o 1 037 024 osobach pochowanych w 90 miastach w całej Polsce. Jak już
informowaliśmy, przed tygodniem system ten ruszył w Gdyni, udostępniając dane o 55 tys. kwater na trzech tamtejszych cmentarzach komunalnych.
Przedstawiciele firmy Artlook informują, że Grobonet odwiedza przeciętnie 170 tys. internautów miesięcznie, a w okolicach 1 listopada liczba ta wzrasta do 450 tys. (2-3% kliknięć pochodzi z zagranicy).
Co istotne, na inwentaryzację decydują się już nie tylko wielkie cmentarze komunale, ale i mniejsze parafialne – np. w Złotowie czy na Helu. Władze wielu nekropolii nie poprzestają zresztą na samej stronie internetowej. Coraz częściej decydują się bowiem na opracowanie aplikacji lokalizacyjnych dla telefonów komórkowych. Od ubiegłego tygodnia program taki dostępny jest już dla największej nekropolii w Polsce, czyli Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Ma go również parafia św. Barbary w Sosnowcu – by ją uruchomić, wystarczy telefonem zeskanować kod z mapy cmentarza ustawionej przy wejściu.
Na jeszcze innych nekropoliach można spotkać z kolei specjalne infokioski z dostępem do wyszukiwarek. Tak jest m.in. w Złotowie i Dzierżoniowie czy na niektórych warszawskich cmentarzach.