|2012-10-25|
GIS, Firma, Imprezy
Esri stawia na GIS w chmurze
Wyświetlana na wielkich telebimach w warszawskiej hali EXPO XXI multimedialna prezentacja możliwości zastosowań GIS połączona z muzyką i iluminacjami laserowymi otworzyła wczoraj (24 października) X jubileuszową konferencję firmy Esri Polska. W bieżącej edycji imponuje mnogość i różnorodność zaplanowanych prezentacji, ale też liczba ponad 900 zarejestrowanych uczestników.
Pierwszy dzień wypełniła sesja plenarna, którą otworzył prezes Esri Polska Lech Nowogrodzki, zachęcając tradycyjnie uczestników spotkania do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń. Nawiązując do obecności gościa specjalnego konferencji Martyny Wojciechowskiej (redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” ), przypomniał, że ze wspólnej inicjatywy Towarzystwa National Geographic i firmy Esri narodził się pomysł GIS Day, który z roku na rok dynamicznie się rozwija również w Polsce. Zachęcił do aktywnego uczestnictwa w tegorocznych obchodach, które przypadają 14 listopada.
Ważnym tematem spotkania, podobnie jak na lipcowej międzynarodowej konferencji Esri w San Diego, było udostępnianie danych „w chmurze” i zarządzanie nimi. Mówił o tym zarówno szef Esri Inc. Jack Dangermond w swoim wideoprzesłaniu do uczestników konferencji, jak i Wojciech Gawecki (fot. powyżej), który przyjechał do Warszawy z centrali Esri w Redlands. – GIS w chmurze daje nam możliwość otwarcia go dosłownie na wszystkich. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do niego stanie się powszechny. GIS nie będzie już tylko dla profesjonalisty, ale każdy będzie mógł w jakiś sposób z niego skorzystać – stwierdził Gawecki. – Patrząc na możliwości GIS-u „w chmurze”, wydaje się, że wreszcie mamy narzędzie do tego, żeby elastycznie taki efekt uzyskać. Sporo użytkowników na świecie taką chmurę wykorzystuje i robią bardzo interesujące rzeczy. Najciekawiej GIS w chmurze wykorzystuje Europejska Agencja Ochrony Środowiska (m.in. projekt Eye on Earth).
W dalszej części spotkania nie zabrakło informacji nt. serwisu kartograficznego ArcGIS Online, który od marca br. jest już dostępny także w polskiej wersji językowej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na przetwarzanie danych „w chmurze” i jest nadzieją Esri na upowszechnienie GIS. Sporo uwagi poświęcono też Community Maps Program, którego celem jest udostępnienie bezpłatnej, wieloskalowej, rastrowej mapy świata opracowanej z wykorzystaniem możliwie najlepszych dostępnych danych. Powstaje ona na bazie zasobów GIS, które zgadzają się udostępniać państwa, miasta, regiony, jednostki administracyjne, a także uczelnie, organizacje czy firmy prywatne. W ramach programu udostępniony jest jedynie „obraz” danych, które w formie źródłowej (np. dane wektorowe, dane o wyższej dokładności) będą dostępne odpłatnie u ich właścicieli. Ponieważ mapy te są publikowane jako rastrowy obraz danych wektorowych, tzw. kafelki, ich autor zachowuje nad nimi pełną kontrolę.
Zaprezentowano również nowości w oprogramowaniu ArcGIS w wydaniu 10.1, rozwiązania ArcGIS for mobile, narzędzia programistyczne ArcGIS Runtime, ale także rozwiązania dla teledetekcji: oprogramowania ENVI (do cyfrowej analizy zobrazowań), którego Esri jest dystrybutorem, oraz E3De (do analizy danych lidarowych).
Jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie technologii GIS, to Janusz Dygaszewicz (Główny Urząd Statystyczny) zwrócił uwagę na oszczędności, jakie udało się uzyskać dzięki wdrożeniu GIS podczas spisów powszechnych w 2010 r. w stosunku do spisu z 2002 r. Przede wszystkim podkreślił 10-krotne zmniejszenie liczby rachmistrzów oraz brak konieczności wypełniania papierowych formularzy, co w efekcie dało obniżkę kosztów. A przy tym uzyskano nowej jakości dane, bardziej wiarygodne wyniki i perspektywę badań statystycznych w przyszłości. Przy okazji zapowiedział też uruchomienie jeszcze w grudniu br. geoportalu statystycznego pod adresem geo.stat.gov.pl. Będzie on stanowił docelową informatyczną platformę przestrzennej prezentacji danych spisowych oraz wyników analiz geostatystycznych. Oprócz gotowych analiz przestrzennych, indywidualny użytkownik będzie mógł również redagować własne mapy tematyczne w formie kartogramów na podstawie dowolnej cechy modelu danych spisowych oraz będzie miał możliwość wydruku tych map. Portal będzie też umożliwiał podłączenie innych danych poprzez usługi WMS z zewnętrznych portali.
Z kolei Marek Szulc z GUGiK zapowiedział m.in. udostępnienie na przełomie listopada i grudnia rządowego geoportalu na urządzenia mobilne działające w systemach Android, IOS oraz Windows Mobile. Przekonywał też, że dzięki współpracy z firmą Esri i integracją obecnych rozwiązań z ArcGIS Server 10.1 możliwa będzie w nowej perspektywie finansowej UE realizacja udostępnienia geoportalu „w chmurze”.
O wykorzystaniu GIS w cyfrowych analizach krajobrazu stolicy mówił z kolei Wojciech Oleński z Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju w Warszawie. Przekonywał, że stosowany w warszawskich analizach urbanistycznych program ArcScene, bazujący na trójwymiarowym numerycznym modelu miasta, pozwolił w momencie tzw. boomu wysokościowego na weryfikację koncepcji wielu nowych wieżowców dezintegrujących panoramę oraz zbadanie kształtu przyszłej sylwety centrum miasta. Możliwe stało się też graficzne wyznaczenie ochrony widokowej Starówki wpisanej na Listę UNESCO.
Nie mogło też zabraknąć prezentacji dotyczącej systemu poszukiwawczego Grupy Podhalańskiej GOPR (został on wyróżniony podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji Esri w San Diego). W ramach projektu opracowano zintegrowany system poszukiwania i ratownictwa (SAR). Rozwiązanie bazuje m.in. na aplikacjach ArcGIS Desktop, ArcGIS Server Enterprise Standard oraz ArcPad. Dzięki wdrożeniu systemu udało się zdecydowanie przyspieszyć prowadzenie akcji ratunkowych, a zarządzanie nimi stało się o wiele efektywniejsze. Przekonywali o tym szef GP GOPR Mariusz Zaród i jego zastępca Rafał Chrustek. Jack Dangermond w swoim wideoprzesłaniu przekazał gratulacje zwycięzcom, a nagrodę w jego imieniu wręczył Wojciech Gawecki.
W foyer można było zapoznać się w praktyce z produktami Esri oraz firm, które oferują m.in. rozwiązania software’owe czy hardware’owe współpracujące z tym, co oferuje Esri Polska. Obecne były stoiska m.in. IMGW, PIG, TPN, Podhalańskiej Grupy GOPR, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Fundacji Centrum GeoHistorii, GISPartner, GIS-Expert, Progea Consulting, WIGeoGIS, Kordab, SmallGIS, Apator Rector, GeoInvent, Apogeo, Rugged.com.pl czy Impexgeo. W przerwach między sesjami zachęcano też do udziału w 20-minutowych sesjach, które nazwano demo theatre. Tematem pierwszej był Esri CityEngine, drugiej – ArcGIS w zastosowaniach biznesowych. Dla odprężenia na ekranie dotykowym można było pobawić się w „Europa Puzzle”, samodzielnie dopasowując kształty państw do ich właściwego miejsca na mapie naszego kontynentu.
Atrakcją wczorajszego wieczoru był koncert zespołu Perfect. Na dziś z kolei zaplanowano 60 wystąpień w 5 równoległych sesjach tematycznych (Środowisko, Infrastruktura sieciowa i transport, Administracja publiczna, Bezpieczeństwo publiczne i wojsko, Edukacja). W programie przewidziano także 24 prezentacje w ramach dwóch sesji technicznych.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Anna Wardziak
|