Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-10-15 | GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

GUGiK nie uwolni danych

W piśmie do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego przedstawiciele otwartych projektów kartograficznych Uzupełniająca Mapa Polski i OpenStreetMap wystąpili o nieodpłatne udostępnienie warstw z witryny Geoportal.gov.pl. Otrzymali jednak odpowiedź odmowną.


Ilustracja: GUGiK nie uwolni danych
Zwracając się o możliwość skorzystania z usług WMS Geoportalu do tworzenia map OSM i UMP, powołano się na przepisy znowelizowanej w zeszłym roku ustawy o dostępie do informacji publicznej. W ocenie przedstawicieli obu projektów dane te należy potraktować jako informację publiczną, w związku z tym można je wykorzystywać zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Przy okazji zwrócili uwagę na niezgodność regulaminu Geoportalu (z lipca 2010 roku) z zapisami tejże ustawy. Zgodnie bowiem z regulaminem z zasobów rządowego serwisu mapowego można korzystać tylko do celów niekomercyjnych.

GGK Kazimierz Bujakowski nie zgadza się jednak z argumentacją wnioskodawców. W odpowiedzi dla OSM i UMP podkreślił, że zarówno warstwy Geoportalu, jak i wszystkie rejestry służby geodezyjnej i kartograficznej nie mogą być traktowane jako informacja publiczna. Nie można więc ich udostępniać na mocy przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. „Z pewnością informacją publiczną jest natomiast informacja o rejestrach publicznych prowadzonych przez tę służbę, a także informacja o sposobach udostępniania danych zawartych w tych rejestrach” – podsumowował GGK.

Pismo UMP i OSM
Odpowiedź GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Co robić? Panowie i Panie. Co robić? Chciałbym na lokalnym portalu umieścić informacje o planowanych przez moją gminę zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego z pomocą map z geoportala. Wszystko już sobie porobiłem, tylko teraz... no właśnie co robić? Pisać do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, czy jak już ktoś wspomniał - w jednym z pierwszych postów: "korzystanie bez pytania w dobrej wierze i niech potem to GUGiK udowadnia, że jest to niezgodne z prawem". Jak uważacie? Czy czekać może na nowe wieści z "frontu walki" o: Mapy jako informacja publiczna?
  
Oczywiście , że ten news "Nie tylko natura w Natural Earth 2.0". Przepraszam ale zapomniałam dopisać końcówki do linka. Chodzi oczywiście nie o zakres danych ale o formułę udostępniania (usług albo danych jako kto chce).Pozdrawiam
  
Ale który? :)
  
podsumowanie myślę, że najlepszym podsumowaniem dyskusji jest news na stronie GEOFORUM http://geoforum.pl/?page=news
  
 1 
PS Z tą opłatą za DVD to oczywiście dlatego, że chciałbym wykorzystywać geoportal hobbystycznie i niekomercyjnie. Nikt mi/nam za rysowanie UMP nie płaci, ale mógłbym wydać np. 20 złotych, żeby serwerom i administratorom żyło się spokojniej. Nawet 50 PLN. Ale 150 tysięcy nie uskładamy...
    1 
Podrawiam: Usługi to nie dane, ale nie da się oderwać świadczenia usług od udostępniania danych. Łopatologicznie: nie dasz rady świadczyć usługi czytania książki bez przekazania treści w niej zawartej. A propos Pana Tadeusza, widać jeden woli czytać ustawy o informacji publicznej, drugi o prawie autorskim ;) Argument z serwerem ma chyba przemówić do Głównego Geodety Kraju, aby wydawał bazy na DVD (z opłatą za nośnik i nagranie, oczywiście) zamiast generować kafelki, chłodzić serwer i płacić za łącze?
    1 
łopatologicznie TxF - dane to dane, a usługi to po twojemu pani zza lady w ośrodku co daje z tych danych to co chcesz ale tylko to. Czy teraz rozumiesz róznicę między danymi i usługami ? Pan Tadeusz już nie jest chroniony prawami autorskimi - w polsce jest 70 lat ochrony. A już wykorzystywanie usługi informatycznej którą obsługuje serwer urzędowy do celów komercyjnych bez zgody i wiedzy administratora może się skończyć padnięciem serwera.
  
ortofotomapy, na terenie Warszawy wygląda jakby TARGEO korzystało z Fotoplanu 2011 z UM Warszawa a nie z Geoportalu. Dla porównania: 1. TARGEO - http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,16,21.0278900,52.1783600?l=9776ae8a0ee21b24 , tu 2. UM Warszawa - http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Today
  
Targeo Ciekawostka: Od niedawna serwis Targeo korzysta z ortofotomapy Geoportalu - ciekawe jak oni dogadali sie z GUGiK w tej sprawie???
  
 1 
szkic orientacyjny hm może to Kolegów zaskoczy, ale na swoich mapah szkic kreślę sam. Podkładam 10 pod swoją mapę (wirtualnie- skan i kalbracja) i kreślę, nie korzystam z nich jako podkładu na moim dokumencie. To tak jak bym wykrzystał WMS do narysowania czegoś nowego poprzez digitlizację,ale nie prezentuję tego rysunku na tle WMS tylo osobno jako oddzielny produkt.
    2 
 3 
Wniosek Wniosek nie jest prośbą o "udostępnienie WMS", jest wnioskiem o podanie możliwości ponownego wykorzystania danych już udostępnionych w Internecie, właśnie jako WMS (to, co przeglądarka ściąga na ekran i pokazuje, to obrazki PNG lub JPG, a nie "usługa"). Jest wnioskiem o coś, co jest już zagwarantowane w ustawie, który został złożony tylko dlatego, że Regulamin Geoportalu nie uwzględnia ustawy o dostępie do informacji publicznej, w szczególności jej ponownego wykorzystania. Jak pisze miki, "Bez względu jednak na formę udostępnienia, wykorzystanie danych zawsze będzie wykorzystaniem danych. Chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości." Nie ma, podobnie jak do tego, jak te dane można wykorzystywać, vide art. 23b ustawy o dostępie do informacji publicznej.
    1 
 2 
Porównania Panowie, Jeśli mapy to informacja publiczna (a tak jest, vide zdrowy rozsądek i orzecznictwo sądów), to ustawa zapewnia możliwość jej dowolnego ponownego wykorzystania. WMS nie jest wirtualną "usługą" której nie da się chwycić. Jest prezentacją danych. Jeśli je widzę, mogę z nich skorzystać. Analogia? Jeśli w urzędzie wisi mapa, która jest informacją publiczną, mogę ją sobie odrysować (ze wszystkimi niedoskonałościami z tego wynikającymi)? Pewnie, że tak. Jeśli będę chciał dokładnych danych na szczegółowym wydruku, pójdę do Geodezji i poprosze o wydrukowanie - tyle że jeśli nie potrzebuję tych danych w tej formie, to nie widzę potrzeby, aby za to płacić (podobnie jak korzystam z pogody w TV, a nie kupuję świetnej stacji pogody aby mieć precyzyjne dane dla mojej lokalizacji) "Pan Tadeusz" nie jest dobrym przykładem, bo to nie informacja publiczna - jest ztcw chroniony prawem autorskim i nie można go dowolnie wykorzystywać do tworzenia dzieł pochodnych (a informację publiczną można).
    1 
 2 
"Pan Tadeusz" marchewki i pomarańcze Stosowanie takich analogii nie ma sensu, bo jak sobie coś "weźmiesz" z WMS, to dane nadal tam będą, a marchewki w końcu zabraknie. (Podobnie niemądre jest mówienie, że pobrać mp3, to tak jakby ukraść komuś mercedesa.) To już prędzej można by sytuację porównać do państwowej biblioteki, w której możesz sobie zobaczyć np. Pana Tadeusza, ale jedynie przez szybkę i nie wolno ci nawet spisać z niego jednego cytatu - możesz tylko "przeglądać". I to jest zrobione źle. --- Ależ możesz. Tylko - jeśli to wynika z ustawy - a opłatą.
    1 
 2 
Wspólny mianownik. Co to znaczy "udostępnianie jest zakazane"? Dane mogą być udostępnione (a zatem wykorzystywane przez użytkownika) w różnej formie, również w postaci (za pomocą) usługi WMS. Bez względu jednak na formę udostępnienia, wykorzystanie danych zawsze będzie wykorzystaniem danych. Chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości.
    1 
 1 
rozdawać czy nie rozdawać? Próbuję znaleźć wspólny mianownik w tej dyskusji, ale z żalem zauważam ,że grono podzieliło się na tych co uznają udostępnianie za zakazane, próbując wytknąć drugiej grupie ( w tym mnie) ,że optując za udostępnianiem z pewnością nie są geodetami. Zapewniam wszystkich, że mój głos w dyskusji jest głosem geodety. Jednakże kolego 30 Vat ,wszelakiego rodzaju dane publikowane w IIP tylko pośrednio mogą być wytworem twojej pracy, ale bezpośrednio ich opracowanie i upublicznienie nastąpiło ze środków publicznych i dlatego powinny być dostępne za darmo. A na marginesie jako praktykujący geodeta skąd bierzesz tzw. szkic orientacyjny na projekcie podziału.Kupujesz mapę topograficzną w skali 1:10000 i uzyskujesz zgodę marszałka na jej reprodukcję ?. Szczerze wątpię. A jeśli odpłatnie ściągniesz ją z geoportalu to w jakim stopniu GGK zrefunduje koszt marszałkowi, a zgoda na reprodukcję to chyba na telefon. I tyle.
    1 
 4 
wniosek No wniosek jest niefortunny, w ogóle nie powinni tego robić na CODGiKowym formularzu, który rzeczywiście tyczy się tradycyjnego udostępniania plików, bo potem wychodzą właśnie takie rzeczy. Więc to tak jakby pytali o udostępnienie WMS, a ten przecież już jest. Natomiast z pisma i dyskusji na forum OSM wynika, że chodzi o oficjalną zgodę na wykorzystanie tego WMS - czyli żeby mogli sobie coś na jego tle rysować. W ten sposób do bazy OSM nie trafiłyby żadne dane z zasobu, a raczej utwory zależne.
    1 
 1 
NIE ROZDAWAĆ!!! @Pozdrawiam z radością zauażam, że nie tylko ja widzę że dostęp nie znaczy rozdawać. Ciekaw jestem czy osoby, które "krzyczą", że darmowe bo państwowe to geodeci, czy tylko pracują u geodety? Czy kiedyś, przy okazji innego wątku nie pisali, że NAS geodetów wywłaszcza się z praw do stworzonych map? Teraz nie dość, że jesteśy wywłaszczeni to jeszcze wynik naszej pracy ma być rozdawany za darmo jakimś firmom w sieci. NIE, niech sobie taką bazę zamówią, chętnie się tym zajmę, ale skasuję ich jak za zboże.
    5 
 2 
dodam również, że w treści pisma przewodniego mamy następujące stwierdzenie : "jesteśmy autorami map " "jakimi są nasze otwarte, darmowe mapy" - pytanie kto jest autorem map zawartych w openstreetmap oraz kto posiada do nich prawa majątkowe i kto decyduje o rodzaju licencji oraz ich zmianie w przyszłości (co już raz miało miejsce) ? Pytanie czy dane zasobu, które tam trafią zostaną automatycznie objęte licencją, która pozwala na nieograniczone ich użycie tównież przez firmy komercyjne z zaznaczeniem źródła pochodzenia jakim jest openstreetmap ? I to jest kluczowe pytanie.
    3 
 7 
hmm ja widziałem wniosek o udostępnienie DANYCH... nie tymczasowych danych w odpowiedzi na zapytanie ale zestawu tzw. kafelków (jpg.png), co już usługą nie jest.
    4 
 8 
... Przecież właśnie o to chodziło OSM i UMP, żeby móc skorzystać z WMS jako "tymczasowy podkład na czas tworzenia Twoich danych", a czego obecnie regulamin Geoportalu zabrania. A co do tego, co było kilka lat temu - no było beznadziejnie, teraz jest "tylko" źle - czyli jest postęp!
    1 
 3 
@klient Wms służy do przeglądania a nie pobierania. Czyli nic sobie nie "bierzesz" tylko oglądasz, ewentualnie traktujesz jako tymczasowy podkład na czas tworzenia Twoich danych.Czy to jest zrobione źle to sprawa dyskusyjna - dostęp masz, co jeszcze kilka lat temu było niemożliwe bez zapłaty. Tylko jakoś nikt z dyskutantów tego nie zauważa.
    2 
 3 
marchewki i pomarańcze Stosowanie takich analogii nie ma sensu, bo jak sobie coś "weźmiesz" z WMS, to dane nadal tam będą, a marchewki w końcu zabraknie. (Podobnie niemądre jest mówienie, że pobrać mp3, to tak jakby ukraść komuś mercedesa.) To już prędzej można by sytuację porównać do państwowej biblioteki, w której możesz sobie zobaczyć np. Pana Tadeusza, ale jedynie przez szybkę i nie wolno ci nawet spisać z niego jednego cytatu - możesz tylko "przeglądać". I to jest zrobione źle.
    1 
 2 
@1234 Usługi są otwarte - wchodzisz na geoportal2 wybierasz po prawej duże oko - widok - dodaj wms i masz adresy wms. Możesz ich używać jako usług w celach prywatnych np. w qgisie i będą tłem dla Twoich CRYOLOPHOSAURUS. Możesz to robić. Prywatnie. Jeśli chcesz użyć tej usługi na swojej stronie to jest to już inna sprawa. Jak widzisz usługi są już otwarte i to od dawna. Nie nazywaj innych betonem bo się to obraca przeciwko Tobie :):)
    5 
 8 
Dostęp do danych Art. 12 ust. 3 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej stanowi: "Udostępnianie zbiorów za pośrednictwem usług, o których mowa w art. 9 ust.1 pkt 3-5, odbywa się z zachowaniem przepisów dotyczących rejestrów publicznych zawierających te zbiory, z zastrzeżeniem art. 15." Czy jeśli chcę ugotować zupę i widzę (wyszukuję i przeglądam) marchewkę na bazarze, to od razu oznacza, że mogę ją sobie po prostu wziąć? Nie mylmy 'zapewnienia dostępu' z 'braniem za darmo'. Kiedyś pomarańcze nie były 'dostępne', dziś są ...
    1 
 1 
@pozdrawiam miałem nadzieję, że twój głos w dyskusji będzie głosem za otwarciem usług, ale raczej reprezentujesz tzw beton. Wyobraź sobie, że chciałbym przeglądać dane przestrzenne i nawigować po nich , w taki sposób aby były tylko tłem dla innych warstw tematycznych, powiedzmy sobie kierunków migracji dinozaurów z gatunku CRYOLOPHOSAURUS. Czy są to dane dostępne na geoportalu. Nie oto chodzi , aby zasłaniać się geoportalem w twierdzeniu , że podmiot zrealizował swoje obowiązki w zakresie świadczenia usług, pytanie czy rozumiesz sens istoty udostępnienia danych przestrzennych ( w postaci usług) .
    1 
 4 
a skąd wynika "udostepnienie danych IIP" - ustawa IIP mówi o udostepnieniu każdemu USŁUG. Niedpłatne przeglądanie i nawigowanie jest dostepne za pomocą geoportalu. Art 12 IIP precyzuje że forma usług może uniemożliwić ich komercyjne wykorzystanie.
    3 
 7 
usługa nie usłauga organ odpowiedzialny za udostępninie danych IIP winien zapewnić nieodpłaatne przeglądanie i nawigowanie po danych przestrzennych bez względu jak to nazwiemy (usługa czy nie). WMS jest realizacją tego obowiązku i chyba o to chodzi w całej dyskusji. Tak to widzę , że każdy ma prawo dostepu po adresu URL dla usług lub nie usług WMS z możliwością ich wykorzystania, a baza dnych to odręna kwestia , rozumiem , że wpis @pozdrawiam jest podobnym głosem w tej dyskusji.
    1 
 4 
ZSiN Nowy projekt GUGiK ? 66 mln na ZSiN to niewiele ale lepsze to niż nic na początek ! http://twitter.com/GUGiKgovpl
    1 
 1 
A tak naprawdę... WMS - jest USŁUGĄ, nie jest bazą danych ani utworem, nie została również sprecyzowana w ustawie o dostepie do informacji publicznej. We wniosku błędnie połączono udostepnienie danych z usługą. Usługa udostępnia tylko chwilowe dane w odpowiedzi na zapytanie. Wnioskując o dostęp do WMS organ jakim jest Gugik powienien moim zdaniem wskazać adres wms usługi i uznać sprawę za załatwioną. Bo nie da sięudostępnić usługi w formie przekazania jej z serwerem. O usługach mówi tylko ustawa o IIP. Przy czym sieć usług udostepniających dane to nie to samo co same dane.
    3 
 9 
Podsumowanie http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Geoportal
  
 1 
brak http://prawo.rp.pl/artykul/2,945740-Mozna-korzystac-za-darmo-z-miejskich-map-topograficznych.html
  
i tak na koniec To nie są dane wspólne tylko ze Wspólnej.Pozdrawiam
  
cd Prawo czy bezprawie Uprzedzając ewentualne polemiki, wyjaśniam, że skoro BDOT-y , TERYT-y , LPIS-y ISOK-i itp, zostały sfinansowane ze środków publicznych (oraz pomocowych uni) to chyba są informacją publiczną i w wersji nie przetworzonej mogą być udostępniane za darmo ,chociażby w postaci usług WMS każdemu. Natomiast odrębną kwestią jest udostępnienie ( bezpłatne lub odpłatne) baz danych ( w czymkolwiek byłyby zapisane XML, GML itp). Jak wielu zauważyło na forum pełno jest informacji o kolejnych wdrożeniach punktów adresowych, zrealizowanych geoportalach, czy przyjętych do składnicy centralnej w/w produktów. Tylko jak to się ma do dostępu do informacji publicznej ? Może potrzeba zmiany pokoleniowej.
  
Prawo czy bezprawie? "Wojewódzki Sąd Administracyjny zobowiązał GUGiK do rozpatrzenia skargi twórczyni serwisu internetowego dobraulica.pl na odmowę udostępnienia mapy stolicy. Wskazał w uzasadnieniu wyroku (sygnatura akt: II SAB/Wa 245/12), że mapa jest dokumentem urzędowym i jako taki podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej, a z ustawy tej i jej uzasadnienia wynika wyraźnie, że udostępnienie powinno być bezpłatne. A co na to GGK GGK Kazimierz Bujakowski dodał zaś, że argumenty, które podzielił sąd, były "karkołomne" ...". To są oczywiście skróty z wiadomości GEOFORUM. Arogancja władzy sięgnęła szczytu. To już nie są Panie i Panowie włodarze geodezji interpretacje przepisu , ale system prawny (orzecznictwo sądowo-administracyjne) czy Wam się to podoba czy też nie.
  
do inspire No tak, ale pokaż mi przepisy regulujące nowoczesne, interenetowe udostępnianie opisane w Uoiip? Nie ma, dlatego tak się miśki bronią. Mamy za to wspaniałe rozporządzenie o opłatach, gdzie wszystko się sprzedaje, najlepiej w postaci wydruku z pieczątką, gdzieś cicho mówi się ew. o płycie CD zapakowanej w kopertę. Ot XXI wiek. Tylko, że ze strachu wierchuszka odwołuje się do starych metod. I to jest tutaj sednem sprawy. Niestety.
  
 1 
Nie za darmo. Przecież te dane są dostępne. Tyle tylko, że z dyrektywy INSPIRE nie wynika, że to wszystko ma być za darmo.
    2 
 2 
SCHIZOFRENIA? Zakaz upublicznienia danych, a z drugiej strony informacje ile to BDOT-u,LPIS-u, TERYTu 1,2,3,......, Ortofotomapy , wszelakiego rodzaju centralnych baz danych, repozytoriów tych baz , repozytoriów repozytoriów i tych wszystkich innych karykatur utworzono za pieniądze publiczne. Darmowa reklama, a reakcji ze strony kontroli żadnej. Niezłe jaja. Ten MIŚ jest na miarę naszych czasów, za chwilę sporządzi się protokół jego zniszczenia , tylko konsultanci i tak wyjdą na swoje.
    1 
 4 
społeczeństwo informacyjne... idea "społeczeństwa informacyjnego" stworzona została w zamyśle oto takim: państwo poprzez swój aparat wykonawczy (tutaj GGK i schodkami w dół) stworzy (sfinansuje z podatków i wykona) zasób geoinformatyczny po to, żeby ludzie bez rozróżniania na fizycznych i komercyjnych mogli sobie skorzystać w nocy o północy on line... Tak to sobie wyobrażałem... Takie też miałem rozumienie ustawy IIP... Tak też wygląda na w świecie cywilizowanym (np.przytaczane poniżej Dania). Ale w Rzeczypospolitej Urzędniczej takie rzeczy się nie zdarzają... Tu właśnie widać stratę 123 50 lat w sposobie myślenia. Ale za 200 lat zobaczycie, jakie będą u nas bajery...;-)
    3 
 6 
Usługa Usługi są zdefiniowane w ustawie i punkcie który cytowałem. tj. dostęp do usług zdefiniowanych w art 9 ust 1. - wyszukiwanie - przeglądanie - pobieranie - przekształcanie - uruchamianie Pytanie czy wnioskodawca działa w celach zarobkowych. A o tym akurat w przypadku stowarzyszeń mówi statut. Co powinni prawnicy GUGik zweryfikować zanim się na jakieś "komercyjne" wykorzystanie powołają.
  
 2 
Wyjaśnienie Rozumiem, że chodzi o dostęp do usług wyszukiwania i przeglądania. A to jeszcze nie upoważnia do wykorzystywania danych w jakikolwiek sposób. Zwrócę jeszcze uwagę na art. 12 ust. 2 i 3 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.
  
 2 
Ależ oczywiście "z zastrzeżeniem ust. 3d oraz art. 12" - który mówi że dostep do usług jest POWSZECHNY i NIEODPŁATNY - format o który wystapiąno to WMS czytaj usługa.
    1 
 3 
Ustawa obowiązuje wszystkich. Proponuję przeczytać art. 40 ust. 3c ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
    1 
 3 
Tymczasem w Danii... Proszę, jak się chce, to można http://uk.fm.dk/news/press-releases/2012/10/denmark-releases-its-digital-raw-material/ (a u nas chyba jedynym wyjściem jest korzystanie bez pytania w dobrej wierze i niech potem to GUGiK udowadnia, że jest to niezgodne z prawem)
    3 
 4 
ech mujborze, 3 strony w większości wypełnione jakimiś cytatami blablabla i sraty-#$%!!aty, chyba tylko po to, żeby przytłoczyć pytających ścianą tekstu. To już uczciwiej byłoby wprost powiedzieć "nie damy, bo nie i co nam zrobicie". (@ww2: tylko lepiej nie pytaj o to GUGiKu, bo znowu wyprodukują długie pisemko, że to nie jest informacja publiczna i nie muszą się stosować do ustawy)
    3 
 1 
administarcja geodezyjna etc. najlepiej wydać taką ustawę gdzie nikt nic nie wie. A znając brać urzędniczą to będą się bronić rękami i nogami żeby tylko nie udostępnić materiałów. PS Zlikwidować powiaty!!!!
    2 
 2 
?? Ciekawe tylko dlaczego ta odmowa nie jest w trybie przewidzianym ustawą o dostepie do informacji czyli w formie decyzji wraz z nazwiskami osób.... - art 16
    2 
 4 
cba W takim przypadku zgoda, ale ggk w takim przypadku zastrzegłby tą informacje na podstawie art 5, p 1 1a i 2. I z tymi punktami nie będziesz mógł dyskutować. Po prostu koniec i kropka
  
mpzp wyjaśnienia dla zorbasa: Plan zagospodarowania przestrzennego jest integralną częścią uchwały rady, a uchwały z kolei, wyraźnie stanowią tę informację, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej,
    1 
 6 
??? Podążając za myślotokiem ggk, gminy mogą zabronić dostępu do np do planów zagospodarowania, informując zainteresowanych tylko, że taki plan posiada lub nie. Swoją drogą dlaczego ten wniosek został złożony ? Może ktoś z UMP cz OSM nam to wyjaśni
    4 
 3 
informacja publiczna Zgodnie z starym przysłowiem, gdzie nie wiadomo o co chodzi chodzi o KASĘ (czytaj PLN); problem polega na tym, że z tych danych gugik nie ma kasy bo przy tych cenach za dane z lat 70 nikt nie chce płacić. I tak się dalej w koło kręci ...
    2 
 5 
informacja publiczna Jednakowoż, pomimo komentarzy poniżej, warto zapoznać się z ustawą o dostępie do informacji publicznej i zrozumieć chociażby sens pierwszych artykułów tej ustawy, w tym definicji pojęcia informacji publicznej. Wtedy okaże się, że wątpliwości GGK nie są całkowicie pozbawione racji...
    2 
 9 
a co nowego Czy ktoś spodziewał się pozytywnej odpowiedzi? Natomiast to jest piękne (only not), że informacją publiczną jest informacja o samym istnieniu danych... DKJP, co za łaskawcy. (W ogóle to sformułowanie "służba", które znalazło się w odpowiedzi jest fałszywe, bo jak widać nikt nikomu tu nie służy, a jedynie utrudnia)
    6 
 7 
Komuna wróciła W świetle dokonań "pana" Bujakowskiego (prosze przeczytać odpowiedź GUGIK i np. zdjęcia pytań ze strony www) można obiektywnie stwierdzić że mamy oto na górze najtwardszy, najbardziej arogancki beton urzędniczy. Wracają czasy realnego socjalizmu (ten pan chyba studiowałw moskwie), gdzie wszystko było tajne/poufne. Gdy skończy się kariera w GUGIK dostanie zaproszenie do KRLD by tam strzec zasobu przed zakusami obcych wywiadów.
    8 
 8 
no tak a miało być tak pięknie.
    4 
 5 



zobacz też:

Finowie uwalniają dane

Decyzją fińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa od 1 maja br. wybrane zbiory danych tamtejszej agencji geodezyjnej NLS...

Bawaria uwalnia kolejne dane

Władze Bawarii zdecydowały się uwolnić dane przestrzenne dotyczące szlaków pieszych i rowerowych w regionie.

Wiedeń uwalnia dane

Władze stolicy Austrii dołączyły 17 maja br. do coraz szerszego grona miast i regionów udostępniających swoje dane na wolnej...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1954
Sektor państwowy wydał 98% pozycji kartograficznych jakie ukazały się w Polsce. W okresie 1945-52 było to 12% całej produkcji, w latach 60. - 100%.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2