wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-31| GIS, Mapy, Instytucje

Wiedeń uwalnia dane

Władze stolicy Austrii dołączyły 17 maja br. do coraz szerszego grona miast i regionów udostępniających swoje dane na wolnej licencji w ramach inicjatywy Open Government Data.


Wiedeń uwalnia dane

Na początek udostępniono ponad 30 zbiorów dotyczących ludności, gospodarki i nauki – wśród nich są także dane przestrzenne. Uwalniając swoje bazy, władze Wiednia kładły nacisk na publikowanie ich w otwartych formatach. I tak, dane przestrzenne można pobierać m.in. za pomocą popularnych usług WMS i WFS.

Zdaniem wiedeńskiego ratusza dołączenie do inicjatywy OGD znacznie polepszy dialog pomiędzy samorządem a obywatelami. Otwarte dane będą ponadto sprzyjać partycypacji społecznej i innowacyjności.

By ułatwić korzystanie z danych, władze Wiednia uruchomiły specjalną stronę internetową, na której można nie tylko pobrać pliki, ale także poradzić się ekspertów odnośnie możliwości ich wykorzystania.

Tymczasem w internecie dostępne są już pierwsze aplikacje korzystające z uwolnionych danych. Jedną z bardziej nietypowych jest „Toilet Map Vienna” przeznaczona dla smartfonów z systemami Symbian i Android oraz iPhone’ów. Program działa w trybie tzw. rzeczywistości rozszerzonej (augmentem reality) i umożliwia wyszukiwanie w stolicy Austrii publicznych toalet z uwzględnieniem ich wyposażenia oraz przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło: Wien.at, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tak trzymać I z takich inicjatyw należy brać przykład. Jak widać można szanować obywatela, a nie nieustannie z nim walczyć i podejrzewać. A u nas miasto stołeczne jest czarną dziurą nawet w państwowym geoportalu.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS