wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-12| GNSS, Geodezja, Instytucje

Jubileusz GLONASSA

Trzydzieści lat temu wystartował pierwszy satelita systemu GLONASS.


Jubileusz GLONASSA

12 października 1982 roku rakieta Proton wyniosła na orbitę pierwszego satelitę rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej. Według planów rakieta miała zabrać trzy aparaty (oznaczone: Kosmos 1413-1415), ale gotowy do startu był tylko jeden.

Początki GLONASSA sięgają lat 50. ubiegłego wieku i prac nad systemem radionawigacyjnym Cyklon służącym do naprowadzania pocisków balistycznych wystrzeliwanych z łodzi podwodnych. W 1976 roku Komitet Centralny KPZR zaaprobował budowę systemu nawigacyjnego GLONASS. Siedem lat później pierwszy satelita znalazł się na orbicie.

W ciągu 10 lat kolejnych lat Rosjanie wystrzelili 48 aparatów, w tym pięć testowych. W 1992 roku konstelacja liczyła 12 satelitów, a w trzy lata później osiągnęła docelowe 24. Kryzys w drugiej połowie lat 90. zastopował prace nad systemem i doprowadził do jego degradacji.

W 2002 roku uruchomiono program finansowania systemu i jego odbudowy, na co przeznaczono w pierwszym rzucie ponad 400 mln dolarów. Obecnie w kosmos wynoszone są aparaty trzeciej generacji GLONASS-K. Na orbicie jest 31 satelitów, z tego 24 operacyjne.

AB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
glonass w zachodniopomorskim także - vrsnet.pl
odpowiedz zgłoś
glo z TPI bym sie tak nie cieszyl ale sam fakt posiadania Glonassa w mazowieckim i slaskim (plus okolice) daje wyrazny zastrzyk satelitow co odzwierciedla sie na jakosci pracy
 2 
odpowiedz zgłoś
glonass TPI postawi sieć i będzie można z glonassem działać
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
postęp no i co z tego, skoro tylko gdzieniegdzie można korzystać. Ale nasza geodezja jest zacofana. A mi się marzy nie tylko glonass, ale i galileo i reszta.
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS