Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projekt ma na celu m.in. wypracowanie optymalnych sposobów udostępniania danych przestrzennych gromadzonych przez różne jednostki. – W projekcie założono integrację ORSIP z wybranymi, istniejącymi już systemami informacji przestrzennej, tworząc tym samym węzły Infrastruktury Przestrzennej – mówi Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji UM w Bytomiu. – Oznacza to np. włączenie do regionalnego portalu danych ściśle dotyczących naszego miasta – punktów adresowych, liczby ludności, stopy bezrobocia, terenów inwestycyjnych czy planów zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Jeszka.
Obecność w zintegrowanym systemie to także korzyści w postaci dostępu do stale aktualizowanych rejestrów i zbiorów danych pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego i jednostek organizacyjnych województwa, szkoleń dla pracowników, szeroko pojętych działań promocyjnych podkreślających wkład uczestników projektu i wymiany doświadczeń.
Z punktu widzenia Bytomia istotne wydają się korzyści płynące z możliwości wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami projektu w zakresie prezentacji miejskich terenów inwestycyjnych. Dzięki stale aktualizowanej bazie potencjalny inwestor w jednym miejscu znajdzie dane na temat interesującej go działki i terenów sąsiadujących. W ramach przedsięwzięcia dla uczestników projektu przewidziano środki na realizację lub rozbudowę istniejących rozwiązań związanych z systemami informacji przestrzennej.
– Planujemy skupić się na rozwinięciu zagadnień związanych ze szczegółowym opisaniem metadanych – wyjaśnia Wojciech Jeszka. W fazie koncepcji jest stworzenie w pełni interaktywnej bazy planów zagospodarowania przestrzennego, dzięki której inwestor w jednym miejscu w krótkim czasie znajdzie kompendium informacji na temat interesującego go terenu.