Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-12-01| GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XIII konferencja „GIS w praktyce”: walczymy o mapę cyfrową, a to już przeszłość



Obecnie na świecie decyzje na różnych szczeblach administracji wspierają nie mapy cyfrowe, ale inteligentne narzędzia informatyczne wykorzystujące informację przestrzenną. Tak wczoraj podsumował kolejną konferencję „GIS w praktyce” dr Jarosław Czochański z Uniwersytetu Gdańskiego.

Według danych przez niego zaprezentowanych w referacie wprowadzającym nt. potrzeb informacyjnych w systemie planowania i zarządzania przestrzenią GIS w polskiej administracji stanowi element marginalny. Zaledwie 10-20% działań realizowanych jest przez administrację w GIS-ie, a potencjał pod tym względem jest ogromny. W imprezie uczestniczył m.in. wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak, który mówił przede wszystkim o rozwoju infrastruktury danych przestrzennych w naszym kraju. Podkreślał też potrzebę standaryzacji na poziomie oferowanych przez branżę usług, a nie baz danych. Własne rozwiązania z zakresu udostępniania informacji przestrzennej na poziomie miast prezentowali przedstawiciele Elbląga i Gdańska, a na poziomie województwa – reprezentant Szczecina. Największe emocje wśród uczestników spotkania wzbudziło wystąpienie Pawła Decewicza z Centrum Gospodarki Przestrzennej nt. rozwiązania rozszerzającego funkcjonalność GIS służącego do tworzenia i analizowania w czasie rzeczywistym różnych wariantów planu zagospodarowania przestrzennego i w zależności od wprowadzonych założeń pozwalającego na oszacowanie strony finansowej planowanego przedsięwzięcia. Zdaniem Decewicza decydenci chcą syntezy i wiedzy, a nie suchych danych nawet w postaci mapy. Jego zdaniem to może być przyczyną, dlaczego do tej pory GIS-owi tak ciężko przebić się do szerszej grupy odbiorców w kręgach decyzyjnych w naszym kraju.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS