wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-12-01| GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

XIII konferencja „GIS w praktyce”: walczymy o mapę cyfrową, a to już przeszłośćObecnie na świecie decyzje na różnych szczeblach administracji wspierają nie mapy cyfrowe, ale inteligentne narzędzia informatyczne wykorzystujące informację przestrzenną. Tak wczoraj podsumował kolejną konferencję „GIS w praktyce” dr Jarosław Czochański z Uniwersytetu Gdańskiego.

Według danych przez niego zaprezentowanych w referacie wprowadzającym nt. potrzeb informacyjnych w systemie planowania i zarządzania przestrzenią GIS w polskiej administracji stanowi element marginalny. Zaledwie 10-20% działań realizowanych jest przez administrację w GIS-ie, a potencjał pod tym względem jest ogromny. W imprezie uczestniczył m.in. wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak, który mówił przede wszystkim o rozwoju infrastruktury danych przestrzennych w naszym kraju. Podkreślał też potrzebę standaryzacji na poziomie oferowanych przez branżę usług, a nie baz danych. Własne rozwiązania z zakresu udostępniania informacji przestrzennej na poziomie miast prezentowali przedstawiciele Elbląga i Gdańska, a na poziomie województwa – reprezentant Szczecina. Największe emocje wśród uczestników spotkania wzbudziło wystąpienie Pawła Decewicza z Centrum Gospodarki Przestrzennej nt. rozwiązania rozszerzającego funkcjonalność GIS służącego do tworzenia i analizowania w czasie rzeczywistym różnych wariantów planu zagospodarowania przestrzennego i w zależności od wprowadzonych założeń pozwalającego na oszacowanie strony finansowej planowanego przedsięwzięcia. Zdaniem Decewicza decydenci chcą syntezy i wiedzy, a nie suchych danych nawet w postaci mapy. Jego zdaniem to może być przyczyną, dlaczego do tej pory GIS-owi tak ciężko przebić się do szerszej grupy odbiorców w kręgach decyzyjnych w naszym kraju.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Udostępnianie zasobu niewielu decydentów rozumie istotę GIS-u, więc nawet gdyby zasób był udostępniany samorządom za darmo, dziś niewiele by się zmieniło, sedno to wiedza decydentów, póki na stanowiska będą dostawać się politykierzy obiecujący niewiele rozumiejącym wyborcom gruszki na wierzbie sytuacja się nie zmieni.
odpowiedz zgłoś
wspaniale Panie Decewicz... tyle, że Pana demo działa na mozolnie wyciupanych danych, które nijak mają się do rzeczywistości... zatem jeśli zasób geodezyjny jest jaki jest i sposób jego udostępniania samorządom nie ulegnie zmianie to możecie się dalej Panowie spotykać na tych konferencyjkach i dalej narzekać na polski GIS!
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS