Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-20| Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Computer vision odpowie na dowolne pytanie

120 specjalistów z zakresu fotogrametrii i teledetekcji, którzy przybyli do Kazimierza Dolnego na XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe (19-21 września), rozpoczęło obrady od zapoznania się z trendami w światowej fotogrametrii i teledetekcji.


Computer vision odpowie na dowolne pytanie

Szczegółową relację z przebiegu XII Kongresu ISPRS w Melbourne (25 sierpnia - 1 września br.) przedstawili: prof. Aleksandra Bujakiewicz, prof. Krystian Pyka, dr Ireneusz Ewiak, prof. Romuald Kaczyński i prof. Andrzej Borkowski. Odbywający się co cztery lata na różnych kontynentach „zlot” fotogrametrów z całego świata tym razem zawitał do Australii. Było więc daleko i drogo, stąd mniejsze zainteresowanie imprezą zarówno ze strony prelegentów, jak i firm uczestniczących w wystawie towarzyszącej kongresowi. To, co uderzało w Melbourne, to dominacja Chin.

Chińczyk Chen Jun jest prezydentem ISPRS, trzema z ośmiu komisji ISPRS kierują jego rodacy, wśród prawie 2 tys. uczestników kongresu 320 przyjechało właśnie z tego kraju, a spośród 78 wystawców największą grupę stanowili chińscy producenci. Także wielu autorów referatów nosi chińskie nazwiska.

Wśród trendów światowej fotogrametrii widoczne są: -automatyzacja procesu obróbki danych (w skrajnym przypadku wprost z samolotu ekspediowany jest gotowy produkt), -coraz bardziej zaawansowane systemy skaningu laserowego, -wykorzystywanie skaningu do prac zarezerwowanych do tej pory dla danych obrazowych, -pozyskiwanie zdjęć z pułapu satelitarnego przez coraz szerszą grupę państw, -zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych do pozyskiwania danych, -wprowadzenie do fotogrametrii urządzeń mobilnych typu iPad czy iPhone.

Zacierają się granice między fotogrametrią a teledetekcją i GIS, uruchamiane są liczne (często dublujące się) projekty o zasięgu światowym lub kontynentalnym, duże koncerny produkujące sprzęt czy oprogramowanie drogą przejęć innych firm stają się coraz większe, co może doprowadzić do wzrostu cen. Na horyzoncie pojawia się zaś konkurent dla fotogrametrii. Tak jak kiedyś rozwój informatyki doprowadził do powstania GIS, czyli niechcianego dziecka geodezji, tak obecna rewolucja technologiczna zrodziła „computer vision”.

O ile fotogrametria jest nauką o pozyskiwaniu informacji poprzez rejestrację, pomiar i interpretację obrazów, to computer vision zaprzęga, poza obrazami, całą dostępną technologię do tego, by realny świat zamienić na cyfrowy i na końcu dać odpowiedź na postawione na wstępie pytanie. Jakie to pytanie? W zasadzie dowolne. Może dotyczyć eliminacji wadliwego produktu przesuwającego się na taśmie produkcyjnej, wskazania które komórki zaatakował nowotwór, albo podania producenta koszuli, w której jesteśmy uwidocznieni na pamiątkowej fotce z wakacji. Computer vision pełnymi garściami czerpie z fotogrametrii, dodając do niej sztuczną inteligencję, optykę, nanotechnologię, statystykę itd. W skali światowej nakłady na jej rozwój są 6 razy wyższe niż na fotogrametrię.

Po światowych nowinkach przyszła w Kazimierzu pora na krajowe sprawy. Referowano m.in. prace badawcze związane z przetwarzaniem danych lotniczego i naziemnego skaningu laserowego oraz przedstawiono kartograficzne aspekty współczesnej geoinformacji. Pierwszego dnia konferencji, niestety, żaden mówca nie otarł się nawet o computer vision, ale niewykluczone, że w kolejnych dniach taki się pojawi.

Organizatorem XVIII Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Nowe wyzwania dla fotogrametrii, teledetekcji i kartografii w obliczu współczesnych systemów geoinformacji” (Kazimierz Dolny, 19-21 września) są: Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Zespół ds. Fotogrametrii i Teledetekcji KG PAN, SGP oraz IGiK. Trzydniowe obrady są przeglądem opracowań naukowych i zastosowań cyfrowej fotogrametrii prezentowanych przez ośrodki akademickie i firmy z całego kraju.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS