Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-11| Geodezja, Edukacja

Studencki obóz naukowy Tatry 2012 trwa

Dziś mija dziewiąty dzień obozu studentów KNG Dahlta „Tatry 2012”. Zgodnie z planem wraz ze zmianą obiektu pomiarów zakwaterowaliśmy się w leśniczówce na Hali Gąsienicowej.


Studencki obóz naukowy Tatry 2012 trwa

Niestety, warunki pogodowe w czwartek (6 września) nie pozwoliły na rozpoczęcie pomiarów ze względu na ulewne deszcze. Za to w piątek skoro świt ruszyliśmy nad Zielony Staw, aby zająć się skaningiem stożka piargowego. W nawiązaniu do punktów osnowy, założonej przez nas podczas ubiegłego obozu, zeskanowaliśmy linię brzegową Stawu, przesuwając się w stronę piargowiska. Niestety, i tym razem natura okazała się silniejsza – na celowej, niedaleko Stożka pojawił się niedźwiedź – tym samym dalszą część naszych pomiarów w tym rejonie postanowiliśmy zrealizować w następnych dniach. Pozostałą część dnia wykorzystaliśmy więc na skaning małej architektury w Dolinie Gąsienicowej, który sukcesywnie będziemy chcieli kontynuować przez kolejne dni.

W ramach niedzielnego wypoczynku, zgodnie z tradycją poprzedniego obozu, nowi uczestnicy wybrali się na tatrzańskie szlaki. Tym razem widoki podczas wędrówki granią Orlej Perci zagwarantowało bezchmurne niebo. Tak sprzyjające warunki pozwoliły nam na podjęcie próby wykonania nocnych pomiarów, których celem jest wyznaczenie współrzędnych geograficznych metodami absolutnymi. Za pomocą teodolitu precyzyjnego dokonany został pomiar odległości zenitalnej gwiazdy przechodzącej przez południk lokalny (kulminującej) w celu wyznaczenia szerokości geograficznej oraz pomiar dwóch gwiazd przechodzących przez pierwszy wertykał – jednej po wschodniej, a drugiej po zachodniej jego stronie – w celu wyznaczenia czasu, a w konsekwencji długości geograficznej.

Do końca naszego pobytu pozostały już tylko 3 dni, które przeznaczymy na dalsze pomiary na obszarze Doliny Gąsienicowej.

Magdalena Szymańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS