Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-13| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Wkrótce konsultacje nad dwoma rozporządzeniami

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni upoważnił Kazimierza Bujakowskiego, głównego geodetę kraju, do przeprowadzenia uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projektów rozporządzeń dotyczących EGiB i PZGiK.


Wkrótce konsultacje nad dwoma rozporządzeniami <br />
fot. JK
fot. JK
Chodzi tu o akty wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej – nowelizację rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków oraz rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Jak napisano na stronie GUGiK, są to niezmiernie ważne dla realizacji zadań służby geodezyjnej i kartograficznej akty wykonawcze i w trakcie ich procedowania istotne będą wszelkie uwagi i opinie zgłaszane przez środowisko geodezyjne.

W przypadku ewidencji gruntów i budynków znowelizowany akt ma na celu między innymi dostosowanie dotychczasowych przepisów rozporządzenia do obowiązujących obecnie innych przepisów prawa, a w szczególności:
• ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej,
• rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wykonania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych,
• ustawy o gospodarce nieruchomościami,
• ustawy o własności lokali.

Projekt ma ponadto na celu:
• zapewnienie harmonizacji zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków z innymi zbiorami danych, zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b Prawa geodezyjnego i kartograficznego,
• ujednolicenie zbiorów danych zawartych w powiatowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków oraz logicznych modeli tych baz i stworzenia przez to warunków do udostępniania EGiB zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz wykonania obowiązków, dotyczących zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach,
• przyjęcie formatu GML, jako podstawowego formatu wymiany i udostępniania danych oraz dostosowanie dotychczasowego formatu wymiany danych ewidencyjnych SWDE do potrzeb ZSIN oraz infrastruktury informacji przestrzennej,
• doprecyzowanie zasad zaliczania gruntów do rodzajów użytków gruntowych,
• dostosowanie systematyki grup i podgrup rejestrowych do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami,
• rozszerzenie zakresu zestawień zbiorczych danych objętych ewidencją o dane dotyczące gleboznawczych klas gruntów.

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego tworzy warunki formalne dla wdrożenia nowoczesnych technologii. Zmianie ulegnie, w stosunku do dotychczasowych rozwiązań, metodyka organizacji i trybu prowadzenia zasobu. Projekt wprowadza zasadę, że podstawową formą gromadzonych w zasobie materiałów i zbiorów danych jest format dokumentu elektronicznego. W projekcie zakłada się również utworzenie portalu, który umożliwi bezpośredni dostęp do materiałów zasobu przez internet, a także wymianę danych zasobu pomiędzy bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych. Ponadto pozyskiwanie, ewidencjonowanie, przechowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów zasobu odbywać się będzie z wykorzystaniem teleinformatycznego systemu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS