|2012-06-08|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Stanowisko GGK ws. wygaśnięcia rozporządzenia
Na stronie GUGiK opublikowano stanowisko p.o. głównego geodety kraju Jacka Jarząbka dotyczące wygaśnięcia z dniem 8 czerwca br. przepisów rozporządzenia w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.
Poniżej prezentujemy jego treść (pogrubienia pochodzą od redakcji):
W związku z pojawiającymi się pytaniami, kierowanymi do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, dotyczącymi zasad wykonywania zadań organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, po wygaśnięciu z dniem 8 czerwca 2012 r. przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. Nr 49, poz. 493) Główny Geodeta Kraju wyjaśnia, że zadania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, w szczególności dotyczące gromadzenia, prowadzenia i udostępniania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wynikają z przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).
Zgodnie z przepisami art. 7a pkt 3, art. 7c pkt 1, art. 7d pkt 1 oraz art. 40 ust. 3 tej ustawy gromadzenie i prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, kontrole opracowań przyjmowanych do tego zasobu oraz udostępnianie zbiorów danych i materiałów, zgromadzonych w tym zasobie należy do kompetencji : 1) Głównego Geodety Kraju – w zakresie centralnej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, 2) marszałka województwa – w zakresie wojewódzkiej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, 3) starosty – w zakresie powiatowej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Brak regulacji prawnych, o których mowa w art. 40 ust. 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (mowa tu o rozporządzeniu ws. szczegółowych zasad prowadzenia PZGiK – przyp. red.) nie może być powodem niewykonywania obowiązków ustawowych dotyczących państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy przy tym mieć na uwadze, że w kontekście zmienionych w ostatnim okresie przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz nowo ogłoszonych przepisów wykonawczych do tej ustawy, istotne regulacje, zawarte w ww. rozporządzeniu, mogące mieć wpływ na sposób wykonywania tych zadań, odnoszą się tylko do wzorów klauzul zamieszczanych na dokumentach zasobu.
Sprawy związane z funkcjonowaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego po dniu 8 czerwca 2012 r. oraz projekt nowego rozporządzenia były między innymi przedmiotem narady z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, która odbyła się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w dniach 30 i 31 maja 2012 r. W trakcie narady uzgodniono stanowisko, iż dotychczasowe wzory klauzul, powinny być nadal stosowane do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia, ponieważ ich treść nie narusza obowiązujących przepisów prawa.
Należy przy tym mieć na uwadze, że treść tych klauzul w wielu przypadkach jest dostosowana do regulacji prawnych zawartych w innych aktach normatywnych, takich jak ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010r., Nr 102, poz. 651 z późn. zmiana) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133).
Informujemy jednocześnie, że projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego opracowany w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i prezentowany na naradzie w dniach 30 i 31 maja 2012r. został przekazany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do dalszych działań legislacyjnych.
Jacek Jarząbek p.o. Głównego Geodety Kraju
Redakcja
|