Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-07| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Żegnamy stare standardy

Zgodnie z art. 35 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej 8 czerwca tracą moc obowiązujące w geodezji od wielu lat standardy techniczne, w tym instrukcje serii O, G i K.


Żegnamy stare standardy

Przepis ten odnosi się do rozporządzeń:
ws. standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie (1999 roku),
ws. sposobu ewidencjonowania przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną przebiegu granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa (z 2004 roku),
ws. określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (z 1999 r.).

Zgodnie z nim akty te obowiązują do wejścia w życie przepisów dotyczących: • osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych; • BDOT i BDO; • szczegółowych zasad prowadzenia PZGiK; • ewidencji miejscowości, ulic i adresów, jednak nie dłużej niż do 8 czerwca.

Część problemu braku przepisów wydaje się więc rozwiązana. Od 22 marca br. nowe rozporządzenie o standardach jest jedynym dotyczącym wszystkich wykonywanych aktualnie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych – interpretuje były wieloletni dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK Adolf Jankowski [GEODETA 4/2012]. Ponadto weszły już w życie inne akty zastępujące część instrukcji technicznych (np. rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych czy ws. rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych).

Niestety, przed 7 czerwca nie udało się zakończyć prac nad wszystkimi aktami prawnymi. Mowa tu o rozporządzeniach: • ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (planowany termin wydania: czerwiec 2012 r.) oraz • ws. szczegółowych zasad prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (planowany termin wydania: wrzesień 2012 r.).

Równocześnie p.o. GGK Jacek Jarząbek, wydając w kwietniu br. stanowisko w sprawie stosowania opłat za przekazywanie danych do zasobu geodezyjnego i kartograficznego, stwierdził, że „dopiero z dniem wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 7 oraz art. 26 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjnej i kartograficzne, w których zostaną określone schematy GML dla roboczej bazy danych obiektów przestrzennych, będzie można uznać, że został ustalony standard wymiany danych numerycznych pomiędzy państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym a innymi podmiotami”. Mowa tu o rozporządzeniach ws. GESUT... i zmieniającego rozp. ws. EGiB (planowany termin wydania: wrzesień 2012 r.). Biorąc pod uwagę powyższe, nie mamy na razie ustalonego standardu wymiany danych numerycznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS