Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-07-05 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Co i gdzie hałasuje w Toruniu?

Na stronach internetowych toruńskiego ratusza udostępniono mapę akustyczną miasta.


Ilustracja: Co i gdzie hałasuje w Toruniu?
W sierpniu 2010 r. prezydent Torunia Michał Zaleski powołał specjalny zespół dla stworzenia mapy. W jego skład weszli przedstawiciele Wydziału Środowiska i Zieleni, Gospodarki Komunalnej, Geodezji i Kartografii, Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Zespół przygotował dokumentację przetargową i nadzorował prace nad mapą. Przetarg na wykonanie mapy ogłoszono pod koniec 2010 roku. Wygrała go firma SECTEC z Gdańska. Wykonanie mapy i programu kosztowało prawie 700 tys. zł.

– Zakres prac obejmował między innymi wykonanie ortofotomapy, numerycznego modelu terenu oraz trójwymiarowego modelu zabudowy. Opracowane zostały imisyjne mapy hałasu drogowego, przemysłowego, kolejowego, tramwajowego – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT Szczepan Burak. – Ponadto sporządzona została mapa wrażliwości hałasowej, tzn. mapa dopuszczalnych poziomów hałasu w zależności od sposobu zagospodarowania terenu i jego funkcji z odniesieniem do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów planistycznych. Opracowano także mapy przekroczeń poziomu dopuszczalnego (mapy terenów zagrożonych hałasem) dla tych źródeł. Podstawą do opracowania map przekroczeń poziomu dopuszczalnego były wspomniane mapy imisyjne oraz mapa wrażliwości.

Ze sporządzonej mapy wynika, że torunianie nie są narażeni na dokuczliwy hałas. Najbardziej odczuwalny w tym mieście jest hałas drogowy, zaś kolejowy, tramwajowy czy przemysłowy to zjawiska marginalne.

Z analiz statystycznych wynika, że ok. 14% mieszkańców Torunia narażonych jest na hałas drogowy przekraczający ustalone wartości dopuszczalne uśrednione dla pory całodobowej, lecz niespełna 0,5% mieszkańców – na przekroczenia większe niż 10 dB. Podobna tendencja utrzymuje się w odniesieniu do pory nocnej. Hałasem kolejowym i tramwajowym jest zagrożonych poniżej 1% mieszkańców miasta, a hałasem przemysłowym ok. 0,7 % mieszkańców Torunia.

Źródło: UM Torunia


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

troche przegieli, w opisie można wyczytać "Przeglądanie mapy katastru nieruchomości, ortofotomapy i innych". Troche zaszaleli z tym stwierdzeniem, tam są tylko działki i budynki.
  
 1 
orotofotomapa, chyba ta warstwa nie działa przynajmniej w moim przypadku. Portal wygląda na rozwiązanie opensource, bez zbędnych fajerwerków. Jeżeli zadaniem było stworzenie mapy hałasu i zaprezentowanie jej w zupełności wystarczy, ciekaw jestem jaka jest skalowalnośc tego rozwiązania, czy tak duża jednostka jak Miasto Toruń bdzie mogła rozwinąć skrzydła korzystając z tego rozwiązania, bo chyba o to chodziło i na smej mapie hałasu sie nie zatrzyma. Reasumując, fajna sprawa, sporo pracy jeszcze ale przynajmniej pożytecznej.
  
Dziwna ta mapa, a już na pewno jej wizualizacja Zauważyłem, że po wyłączeniu warstwy budynków izolinie hałasu przenikają dalej tak jakby budynki nie były przeszkodą. Prawdopodobnie skorzystano, przechodząc na wektor z wyników obliczeń punktowych, z niezbyt gęstej siatki interpolacji. Jak rozumiem w danych obliczeniowych (ciekawe jaka była gęstość punktów i ile odbić uwzględniono - może ktoś wie i napisze, bo nie chce mi się SIWZ szukać) jest OK i to tylko wymóg "lekkości" warstwy wektorowej do wyświetlania. Dochodzi jednak do takich absurdów (hałas drogowy;noc np.okolice Matejki i Leśnej),że izolinie tworzą izolowaną wyspę. Lub Ldwn drogowy dla Matejki i Mickiewicza przedział 65-70 dB sztucznie poszatkowany. Chyba lepiej było wyświetlać np. 1x1m raster. Lub wyciąć przynajmniej warstwy domami. Dla hałasu nocnego brakuje też jednej pozycji w legendzie - kolor brązowy poniżej 55dB. Z ww. powodów ciężko jest więc ocenić jakość tej mapy. Zresztą może tzw."Kowalskiemu" to nie przeszkadza. Za wizualizację na pewno należy się 2. Funkcje 5.
    2 
 3 
do rzeczy do grodziana: a co to ma do rzeczy? komentujemy mapę akustyczną Torunia - gratulacje za inicjatywe i sposób prezentacji
    2 
 2 
A co tam Panie w Grodzisku słychać?
    4 
 2 



zobacz też:

Trzeci wymiar Torunia w sieci

Geoportal Torunia został w tym tygodniu wzbogacony o warstwę numerycznego modelu terenu. Model zabudowy miasta można...

Zabytki i księgi wieczyste w toruńskim geoportalu

Geoportal prowadzony przez Urząd Miasta Torunia został dziś (3 października) wzbogacony o...

Toruński geoportal po nowemu

Urząd miasta Torunia udostępnił nową wersję geoportalu ułatwiającą korzystanie z danych przestrzennych przez obywateli...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowano w 1573 r. i miał 0,5 km długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1988
Firma Wild Leitz z Heerbrugg (Szwajcaria) przejmuje zakłady instrumentów optycznych Kern&Co. AG z Aarau.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2