GIO-EMS polega na dostarczaniu aktualnych i dokładnych informacji pochodzących obrazów satelitarnych na wszystkich etapach cyklu zarządzania. Informacje wygenerowane przez serwis mogą być wykorzystywane w formie map cyfrowych i drukowanych lub jako zbiory cyfrowych danych w systemie informacji geograficznej (GIS) w celu wspomagania analizy i procesów decyzyjnych osób odpowiedzialnych za zarządzanie w sytuacjach zagrożenia.
Wdrożenie usługi GIO-EMS obejmuje 3 moduły:
• mapowanie szybkie: usługa szybkiego dostarczania na żądanie informacji geoprzestrzennych w celu wsparcia zarządzania w sytuacjach zagrożenia niezwłocznie po zaistnieniu takiej sytuacji;
• mapowanie zwykłe: usługa dostarczania na żądanie informacji geoprzestrzennych w celu wsparcia zarządzania w sytuacjach zagrożenia na poszczególnych etapach cyklu takiego zarządzania, niezwiązanych z koniecznością natychmiastowej reakcji;
• walidacja: usługa przeprowadzania na żądanie weryfikacji próbki materiałów sporządzonych w ramach mapowania szybkiego i zwykłego, która obejmuje zewnętrzną kontrolę jakości.
Propozycje można składać do 13 sierpnia. Szacunkowa wartość całego porozumienia ramowego to 600 tys. euro. Czas jego realizacji wyznaczono na trzy lata.
Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES) to europejski program budowy systemu obserwacji Ziemi. Dzięki niemu władze wykonawcze, ustawodawcze i publiczne będą w stanie wykorzystywać informacje generowane przez GMES w przedsięwzięciach związanych ze zmianami klimatu i kluczowych decyzjach, które muszą być podejmowane szybko.