Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-14| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Polska w ESA jeszcze w tym roku

Jak informuje portal Kosmonauta.net, 12 czerwca br. Rada Ministrów podjęła decyzję o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Polska w ESA jeszcze w tym roku  <br />
fot. ESA 2004
fot. ESA 2004
Dzień później przedstawiciele ESA otrzymali informacje, że nasz kraj zgadza się na warunki członkostwa wynegocjowane w kwietniu br. Formalnie w szeregach ESA mamy znaleźć się jesienią tego roku, choć dokładna data nie jest jeszcze znana.

Według portalu Kosmonauta.net rocznie będziemy wpłacać do budżetu ESA 30 mln euro. Eksperci przewidują jednak, że 80% tej kwoty będzie wracać do polskiej gospodarki w postaci projektów technologicznych i zleceń dla przedsiębiorstw. Dołączenie do tej organizacji jest więc doskonałą okazją do powstania w Polsce wielu nowoczesnych firm i miejsc pracy w dziedzinie wysoko rozwiniętych technologii.

Zdaniem sygnatariuszy apelu do polskiego premiera, który opublikowano w zeszłym tygodniu, to ostatni dzwonek na przystąpienie do Agencji. Jeśli byśmy tego nie zrobili w tym roku, nasz budżet straciłby 2 mld zł, bowiem w latach 2014-20 na programy kosmiczne UE nasz kraj musi i tak wydać 495 mln euro. Dopóki nie będziemy w ESA, polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie mogą się ubiegać o te środki. Na razie Polska współpracuje z Agencją na mocy Planu dla Europejskich Państw Współpracujących (PECS), podpisanego przez nasze władze w 2007 r.

Źródło: Kosmonauta.net, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS