Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-11| Teledetekcja

Trzy satelity opóźnione

Trzy misje europejskich satelitów obserwacyjnych, które miały się rozpocząć latem tego roku, zostały odłożone na czas nieokreślony – informuje portal Space News.


Trzy satelity opóźnione <br />
fot. EUMETSAT
fot. EUMETSAT
Pierwszą z nich jest Swarm, której celem było badanie ziemskiego pola magnetycznego za pomocą konstelacji trzech satelitów. Aparaty te miały zostać wyniesione w tym miesiącu za pomocą rakiety Rokot. Ta sama rakieta na początku zeszłego roku nieprawidłowo wyniosła jednak rosyjskiego satelitę geodezyjnego Geo-IK-2. Jako że do dziś nie wyjaśniono przyczyn tego niepowodzenia, starty aparatów Swarm zostały wstrzymane.

Zupełnie inny problem opóźnia start satelity meteorologicznego Metop-B, który ma się znaleźć na orbicie polarnej. Kazachstan nie może bowiem dojść do porozumienia z Rosją ws. zrzucania na jej obszar segmentów rakiet nośnych startujących z kosmodromu Bajkonur.

Geostacjonarny satelita meteorologiczny MSG-3 (podobnie jak Metop-B należący do organizacji EUMETSAT) nie może zaś wystartować, gdyż opóźnia się budowa jego współpasażera – satelity telekomunikacyjnego EchoStar 17 – z którym ma zostać wyniesiony na pokładzie francuskiej rakiety nośnej Ariane-5

Źródło: Space News, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS