Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-05-26 | Geodezja, GIS, Mapy, Ludzie, Imprezy, Kataster

Kiedy doczekamy się katastru?

Drugi dzień „Krakowskich spotkań z INSPIRE” (24-25 maja) zdominowany został nie tematem europejskiej dyrektywy, ale katastru, modernizacji ewidencji gruntów i budynków oraz bazy danych obiektów topograficznych.


Ilustracja: Kiedy doczekamy się katastru?

Sesje referatowe dobrą nowiną rozpoczęła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, informując, że (24 maja) projekt TERYT 3, polegający na dalszej modernizacji rejestrów granic i adresów, uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. Przypomniała jednocześnie, że z funduszu Innowacyjna Gospodarka na duże projekty geodezyjne przeznaczono już 600 mln zł. Ponad drugie tyle uzyskały w ostatnich latach samorządy na budowę e-urzędów, w tym systemów informacji przestrzennej.

Dominantą drugiego dnia konferencji był jednak temat modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Jak podkreślił Stanisław Zaremba z Departamentu Informacji o Nieruchomościach w GUGiK, o katastrze będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy ten proces się zakończy. Teoretycznie rozporządzenie o EGiB zakładało, że nastąpi to do końca 2010 roku. W praktyce na koniec 2011 roku modernizacja objęła 84% powierzchni miast i 39% wsi. Dlaczego ten proces się tak ślimaczy? Winne są oczywiście pieniądze, a konkretnie ich brak. Nie bez znaczenia była tu likwidacja funduszu gospodarowania zasobem geodezyjnym i kartograficznym.

Według szacunków opolskiego WINGiK-a Marka Świetlika w tym roku geodezja na Opolszczyźnie otrzyma o 40% środków mniej, niż gdyby istniał fundusz. Tam jednak postępy w modernizacji i tak wypadają nieźle na tle reszty kraju. Dużo gorzej jest w Małopolsce, o czym mówiła tamtejsza WINGiK Danuta Paluch. Przyczynami są oczywiście bardzo duże rozdrobnienie gruntów (gospodarstwo składające się ze stu działek nie jest rzadkością) oraz kataster austriacki, który obejmuje co prawda tylko 15% powierzchni województwa, ale zto jest aż 1,17 mln działek. Zdaniem Danuty Paluch bez środków krajowych lub unijnych dla samorządu, a nawet odrębnej specustawy, nie ma szans na rozwiązanie tego problemu.

Zdaniem Stanisława Zaremby koszty modernizacji EGiB można jednak obniżyć – wystarczy efektywniej przeprowadzać ten proces. By pokazać, jak to zrobić, GUGiK wspólnie z wybranymi samorządami przeprowadził projekt pilotażowy w 13 lokalizacjach na terenie całego kraju i na tej podstawie sporządzono specjalne wytyczne techniczne. Co z nich wynika? Generalnie nie ma jednej uniwersalnej metody modernizacji, która zadziała w każdej gminie, dlatego w dokumencie wypracowano pięć różnych strategii. Ich wspólnym mianownikiem są m.in. zalecenia dotyczące szerszego wykorzystania technologii fotogrametrycznych oraz ograniczenia do minimum prac związanych z aktualizacją operatów.

Jeszcze inny pilotaż zaprezentował dyrektor CODGiK Artur Kapuściński (fot. obok). Celem projektu było zbadanie możliwości migracji danych z Integrującej Platformy Elektronicznej do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Pilotaż przeprowadzono w Krakowie i Gdyni. W pierwszym przypadku moduł odpowiedzialny za komunikację ze ZSIN (tzw. moduł obsługi zawiadomień) wbudowano w istniejący system do obsługi EGiB, w drugim był on zewnętrznym elementem.

Pilotaż generalnie pokazał, że migracja z IPE do ZSIN jest możliwa (wkrótce GUGiK ma ogłosić przetarg na te prace) oraz że zarówno wariant krakowski, jak i gdyński są wykonalne, każdy ma swoje wady i zalety.

Podobnie jak rok temu, oddzielną sesję poświęcono Bazie Danych Obiektów Topograficznych. Poprzednio referaty skupiały się jednak na problemach związanych z budową i funkcjonowaniem tej bazy, tym razem pokazano wiele przykładów jej praktycznego wykorzystania. Na Śląsku służy ona do zarządzania terenami poprzemysłowymi i zdegradowanymi. Urzędnicy z woj. dolnośląskiego wykorzystują ją m.in. do wyznaczania terenów łowieckich czy planowania eksploatacji surowców skalnych. Najdłuższą listę wdrożeń przedstawili reprezentanci Małopolski. Tam BDOT służy m.in. do tworzenia map akustycznych, zarządzania drogami wojewódzkimi, planowania przestrzennego czy monitorowania jakości powietrza w regionie.

W VIII „Krakowskich Spotkaniach z INSPIRE” uczestniczyło około 170 przedstawicieli urzędów, uczelni i przedsiębiorstw, w tym m.in.: wojewoda małopolski i były minister SWiA Jerzy Miller, członek zarządu woj. małopolskiego Stanisław Sorys prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, pełniący obowiązki głównego geodety kraju Jacek Jarząbek, przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki oraz byli GGK: dr Kazimierz Bujakowski (doradca Jacka Majchrowskiego), Wiesław Potrapeluk i Jolanta Orlińska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o VIII „Krakowskich spotkaniach z INSPIRE w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kataster czyli rejestr winien mieć solidną bazę czyli pomiar granic ( vide standardy)i obliczenie powierzchni.To jest tak proste ze się dziwie iż nowoczesne panstwo rekami w/w ludzi wydaje pieniadze na "mieszanie herbaty aby była slodsza".Ile kasy zmarnowała Pani O. na LPIS i co ? nic czuje się dobrze i dalej doradza Panu p.o. GGK.A w terenie "mętna woda do łatwego łowienia ryb przez firmy informatyczne" czyli kazdy powiat musi kupić oddzielny program do egib.Oby tylko służby o trzyliterowych skrótach tym sie nie zajęły, czego nikomu nie życzę.
    1 
 4 
Lipnica Mała pod Babią Górą - przykład jak źle stosować fotogrametrię Nikt się nie chcę przyznać, a od ponad 20 lat ten obiekt jest nieustatnie poprawiany po zastosowaniu (niewłaściwym) metod fotogrametrycznym (nic nie mam do samej fotogrametrii). Uznano, że nie warto "chodzić po terenie" i "grzebać się w XIX wiecznym katastrze". CO mieszkańcy Lipnicy Małej sądzą o tych mapach i geodetach lepiej nie cytować. A obok w Lipnicy Wielkiej zrobiono scalenie. Trwało 20 lat (!) i WSA go unieważnił (!!!). Kataster nie można robić na skróty. Jeśli będzie skopany, to "zarazi' inne rejstry o których mowa w art. 21 ustawy PGiK.
  
 5 
kataster Nie potrzeba konferencji żeby stwierdzić że my nigdy nie doczekamy sie katastru.
    1 
 7 
fotogrametria fotogrametria lotnicza do modernizacji EG nadaje się tylko w aktualizacji uzytków - myślę, że to wystarczająca metoda. Natomiast do założenia ewidencji budynków można by wykorzystać inną postać fotogrametrii: naziemną. Bo poza polożeniem budynków mielibyśmy w bazach także zobrazowania fotograficzne, które byłyby ważnym elementem katastru. Nie dyskredytujmy fotogrametrii w EGiB. Wszystko zalezy tylko od tego, do czego można wykorzystać odpowiedni rodzaj fotogrametrii...
    2 
 2 
~polonistko! - fakt, przepraszam! Można powiedzieć: jaki GNIOT - taka ortografia! :))
    1 
 1 
kataster Fotogrametria jest piękną nauką ale nie do modernizacji EGiB. Modernizacja polega na zgodności dokumentów z rzeczywistością a nie na obrazku mapy numerycznej. Gdzie dokładność, gdzie rozporządzenie. Zgadzam się z trollem i Krzysztofem K. Jeżeli w tylu powiatach nie ma modernizacji z prawdziwego zdarzenia o czym my mówimy o kolejnym projekcie typu norweski w mazowieckim ?!
    1 
 5 
do Trolla Mimo że podpisujesz się wykorzystując obco brzmiącą jeśli chodzio język polski nazwę to zasady ortografii wypada znać. Życzę pisze się przez "Ż". Stąd też może problemy ze zrozumieniem rozporządzenia tak obrazowo określonego.
    4 
 1 
kataster - a jak już będzie stworzony ten CUDOWNY kataster, to polecą koktajle mołotowa ! Jak ludziom przy.... podatki "od wszystkiego" - to skończy się niezłą ruchawką!
    5 
 1 
Zaremba? cytst:"Zdaniem Stanisława Zaremby koszty modernizacji EGiB można jednak obniżyć ? wystarczy efektywniej przeprowadzać ten proces. By pokazać, jak to zrobić, GUGiK wspólnie z wybranymi samorządami przeprowadził projekt pilotażowy w 13 lokalizacjach na terenie całego kraju i na tej podstawie sporządzono specjalne wytyczne techniczne. Co z nich wynika? Generalnie nie ma jednej uniwersalnej metody modernizacji, która zadziała w każdej gminie, dlatego w dokumencie wypracowano pięć różnych strategii. Ich wspólnym mianownikiem są m.in. zalecenia dotyczące szerszego wykorzystania technologii fotogrametrycznych oraz ograniczenia do minimum prac związanych z aktualizacją operatów." - czy to ten sam, który brał udział w stworzeniu GNIOTA? - POWODZENIA RZYCZĘ !!! )
    1 
 6 
84_i_39% to chyba jakiś żart. Sklikanie mapy numerycznej albo założenie ewidencji budynków, także w większości sklikanych ze starych "piątek" nazywać modernizacją świadczy o oderwaniu od rzeczywistości. Grozą napawa również pomysł-zalecenie dotyczące wykorzystania fotogrametrii przy modernizacji EGiB. A gumiaczki i w pole nie łaska? Tytuł artykułu raczej przewrotny. O prawdziwym katastrze to możemy tylko pomarzyć. Najpierw trzeba doprowadzić tą "ewidencję" do zgodności z rozporządzeniem. No ale jak forsa idzie na TERYT2, 3,4,5,6..........
    2 
 8 



zobacz też:

Kto ma problemy z IIP?

Choć jesteśmy już w 2/3 drogi we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE, to najtrudniejsze wyzwania dopiero przed nami. O tym, jak im...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Jowisz okrąża Słońce w ciągu 11,86 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1573

1573
W Krakowie wydano książkę mistrza stawiarskiego z Mysłowic Olbrychta Strumieńskiego "O sprawie, sypaniu, wymieszaniu i rybieniu stawów, a także o przekopach, o wożeniu i prowadzeniu wody", w której podał m.in. zasady wykonania...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama