Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-25| Prawo, Instytucje, Imprezy

Kto ma problemy z IIP?

Choć jesteśmy już w 2/3 drogi we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE, to najtrudniejsze wyzwania dopiero przed nami. O tym, jak im sprostać, już po raz ósmy dyskutują uczestnicy „Krakowskich spotkań z INSPIRE” (Kraków, 24-25 maja).


Kto ma problemy z IIP?
Wyzwaniem ogólnoeuropejskim będzie stworzenie specyfikacji dla tematów danych z II i III załącznika dyrektywy. W zależności od ich ostatecznego kształtu może się okazać, że krajowe organy wiodące będą musiały dokonywać jedynie nieznacznych zmian w swoich bazach. W najgorszym przypadku mogą być jednak zmuszone tworzyć niektóre z nich od podstaw, co pociągnie za sobą spore koszty. By tak się nie stało, polscy eksperci lobbują na rzecz rozwiązań jak najbardziej zbliżonych do naszych zasobów.

Jak przekonywała Katarzyna Jóźwik z Państwowego Instytutu Geologicznego, starania te – przynajmniej w przypadku zagadnień geologicznych – przynoszą pozytywne efekty. Na razie trudno jednak wyrokować, jak wiele wysiłku polskie organy wiodące będą musiały włożyć w harmonizację tematów z obu załączników. Wszystko rozstrzygnie się jeszcze w tym roku, gdy prace nad specyfikacjami dobiegną końca.

Jak mówił pełniący obowiązki głównego geodety kraju Jacek Jarząbek, oprócz tego musimy jeszcze rozwiązać sporo problemów na naszym krajowym podwórku – przede wszystkim chodzi o kwestie legislacyjne i organizacyjne dotyczące poszczególnych organów wiodących. Biorąc pod uwagę przepisy będące podstawą do wdrażania dyrektywy INSPIRE, najlepiej wypada geodezja – uchwalono bowiem ustawę o IIP oraz większość rozporządzeń wykonawczych.
Przy okazji Jacek Jarząbek poinformował, że akty dotyczące GESUT, ZSIN i odniesień przestrzennych są na końcowym etapie prac legislacyjnych. Rozporządzenia o EGiB opuściły z kolei już GUGiK, ale z powodu zamieszania związanego z tworzeniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji prace nad nimi mocno zwolniły. Zwrócił także uwagę na świeżo opublikowane rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, w myśl którego, ujmując rzecz krótko, nie ma już ucieczki od formatu GML.

Jednak za rozporządzenia wdrażające INSPIRE odpowiedzialny jest nie tylko GGK. Nowe przepisy potrzebne są, by objąć nimi tematy, za które odpowiadają m.in. prezes Głównego Urzędu Statystycznego, główny geolog kraju czy minister transportu, budownictwa i gospodarki wodnej. Wydaje się, że największe kłopoty ma ten ostatni, w jego gestii leżą sprawy planowania przestrzennego. To temat bliski gminom, a z tymi resort nie może dojść do porozumienia. I tu pojawia się kolejny problem sygnalizowany przez uczestników konferencji – czy samorządowcy wystarczająco angażują się w budowę IIP? Według Jacka Jarząbka ich udział pozostawia wiele do życzenia, o czym świadczyć fakt, iż wciąż nie wyznaczyli oni przedstawicieli do Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.

Elementem, który wprowadził nieco rozluźnienia w pierwszym dniu konferencji, były prezentacje sponsorów. Tomasz Murtaś z Oracle Polska udowadniał, że do edycji danych przestrzennych nie potrzeba już desktopowych aplikacji. Jerzy Huczek z PGI Compass pokazywał kontrolowane przez jego firmę chmury punktów z projektu ISOK. Daniel Wołowik z Esri Polska uchylił zaś rąbka tajemnicy i pokazał, jak będzie wyglądał nowy Geoportal.gov.pl. Serwis będzie miał interfejs zbliżony do portali firmy GISPartner i np. umożliwi internautom zaznaczanie błędów na mapach. Premiera nowego Geoportalu ma nastąpić już w czerwcu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS