Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-17| Geodezja, Edukacja

Doktoranci o swoich badaniach

W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie ruszyła dziś (17 maja) dwudniowa V Ogólnopolska Konferencja Doktorantów Dyscypliny Geodezja i Kartografia. Uczestniczy w niej blisko 50 reprezentantów młodej kadry naukowej krajowych uczelni. Referat wprowadzający wygłosił prof. Ireneusz Winnicki, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.


Doktoranci o swoich badaniach

Spotkanie podzielono na 5 sesji referatowych. Pierwsza poświęcona była geodezji satelitarnej i geodezji podstawowej. Rozpoczęła ją prezentacja Moniki Biryło, Katarzyny Pająk i Marcina Uradzińskiego (UWM w Olsztynie) na temat wiarygodności i możliwości wykorzystania serwisów GRACE. Autorzy podjęli w niej próbę sprawdzenia wiarygodności i dokładności anomalii grawimetrycznej wyznaczonej z danych obserwacyjnych satelitów GRACE pozyskanej z serwisu ICGEM. Obliczyli anomalię dla wielu epok pomiarowych i porównali dane z centrów obliczeniowych GFZ, JPL, CSR i DEOS. Punktem odniesienia prawidłowości obliczeń była graniczna wartość dopuszczalnego błędu wyznaczenia anomalii grawimetrycznych zapewniających przeprowadzenie niwelacji precyzyjnej z błędem nie większym niż 0,1 mm zgodnie z Instrukcją Techniczną G-2. W wyniku przeprowadzonych badań autorzy doszli do wniosku, że wykorzystanie serwisów kalkulacyjnych powinno być wykonane ostrożnie i z pełną kontrolą, ponieważ stwierdzono wiele błędów wyznaczenia anomalii grawimetrycznych w przypadku użycia danych z centrum obliczeniowego CSR.

Analizy wpływu centrów fazowych anten GPS oraz ich modeli na dokładność wyznaczania pozycji były tematem referatu autorstwa Katarzyny Stępniak i Marty Krukowskiej (UWM w Olsztynie). Badanie przeprowadzono na 24-metrowej bazie kalibracyjnej zlokalizowanej na terenie Obserwatorium Satelitarnego w Lamkówku. Zbadano 30 egzemplarzy anten GNSS (19 różnych modeli). Analizom poddano niezależne centra fazowe wyznaczone dla obu podstawowych częstotliwości systemu GPS – L1 oraz L2. Zbadano modele centrów fazowych dostarczane zarówno przez służbę IGS, jak i NGS. Badania pokazały, że modele IGS oraz NGS dla niektórych typów anten są wciąż niedoskonałe i mogą charakteryzować się stałym błędem sięgającym nawet 5 mm dla składowych horyzontalnych oraz do 25 mm dla składowej wysokościowej.

Łukasz Borowski (AGH w Krakowie) mówił z kolei o wyznaczaniu wysokości normalnych stacji referencyjnych ASG-EUPOS na przykładzie stacji KRAW. Przedstawił m.in. pośrednie metody określania tych wysokości polegające na wykorzystaniu: modelu quasigeoid (Geoida Niwelacyjna 2001) oraz pomiarów geodezyjnych (GNSS, niwelacja precyzyjna). Tematem wystąpienia Tomasza Hadasia (UP we Wrocławiu) było pozycjonowanie PPP (Precise Point Positioning) z wykorzystaniem produktów atmosferycznych. Tematyka badań wynikała z udziału w projekcie ASG+ i związana jest z opracowaniem systemów zasilania danymi modułów ultraszybkiego pozycjonowania GNSS – POZGEO 2 i NAWGEO P. Badania przedstawiają wpływ zastosowania różnych modeli opóźnienia troposferycznego na dokładność pozycjonowania odbiornika metodą PPP oraz czas jego inicjalizacji w porównaniu do rozwiązania, w którym opóźnienie troposferyczne jest parametrem estymowanym.

Kolejne sesje referatowe będą dotyczyły: katastru i gospodarki nieruchomościami oraz kartografii, a także systemów informacji przestrzennej. Zaplanowano również sesję posterową. Na jutro przewidziano z kolei dwie sesje dotyczące fotogrametrii i teledetekcji oraz geodezji inżynieryjnej.

Nad merytorycznym poziomem spotkania czuwa komitet naukowy, któremu przewodniczy prof. Ireneusz Winnicki, a w jego skład wchodzą m.in. uczestniczący w dzisiejszych obradach: dr hab. Mariusz Figurski (wiceprzewodniczący), profesorowie Wojciech Pachelski i Romuald Kaczyński, dr hab. Karol Szeliga, dr hab. Elżbieta Bielecka, dr hab. Jerzy Butowtt oraz dr Marek Baranowski.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS