Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-09| GIS, Firma, Ludzie

Doktorant z geodezji wyróżniony za lotnisko

Dariusz Tanajewski, doktorant na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zdobył wyróżnienie w konkursie „Debiut Naukowy 2011” organizowanym przez Biuro Parlamentarne prof. Jerzego Buzka.


Doktorant z geodezji wyróżniony za lotnisko <br />
fot. Marek Cel/Wikipedia
fot. Marek Cel/Wikipedia

Jest to konkurs na innowacyjny projekt, artykuł lub esej, a tematem przewodnim tegorocznej edycji był szeroko rozumiany „zrównoważony rozwój”. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej interpretacji tego hasła z uwzględnieniem potrzeb zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

– Napisałem artykuł naukowy o lotnisku na Dajtkach w Olsztynie, ponieważ dotychczasowe prace badawczo-naukowe, jakie prowadziłem, były wykonywane właśnie na tym obiekcie. W oparciu o dane uzyskane za pośrednictwem pomiarów technikami satelitarnymi przygotowałem prosty system informacji geograficznej, który pozwoliłby na zrównoważone zarządzanie obiektem lotniczym. Przy okazji starałem się zatrzeć granicę między ekologią a geodezją, chcąc pokazać, jak bardzo interdyscyplinarne są pomiary satelitarne – mówi Dariusz Tanajewski. – Jednym z wymiarów zrównoważonego rozwoju jest wymiar społeczny, przez który należy rozumieć ochronę przed działaniami szkodliwymi dla zdrowia i życia. Głównym kontrarargumentem podnoszonym przez mieszkańców osiedli sąsiadujących z lotniskiem jest hałas. GIS daje możliwość stworzenia m.in. mapy akustycznej, która pozwoli zobaczyć i zrozumieć, jak rozkłada się poziom natężenia dźwięku – tłumaczy doktorant.

Zdaniem Dariusza Tanajewskiego przekonanie przeciwników idei rozbudowy lotniska na Dajtkach może być trudne. Tym bardziej, że w dyskusji na temat tego przedsięwzięcia nie występują argumenty naukowe, które dzięki pomysłom zaproponowanym w artykule mogłyby być uwzględnione.

Źródło: e-Gazeta Uniwersytecka UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS