wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-09| GIS, Firma, Ludzie

Doktorant z geodezji wyróżniony za lotnisko

Dariusz Tanajewski, doktorant na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zdobył wyróżnienie w konkursie „Debiut Naukowy 2011” organizowanym przez Biuro Parlamentarne prof. Jerzego Buzka.


Doktorant z geodezji wyróżniony za lotnisko <br />
fot. Marek Cel/Wikipedia
fot. Marek Cel/Wikipedia

Jest to konkurs na innowacyjny projekt, artykuł lub esej, a tematem przewodnim tegorocznej edycji był szeroko rozumiany „zrównoważony rozwój”. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej interpretacji tego hasła z uwzględnieniem potrzeb zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

– Napisałem artykuł naukowy o lotnisku na Dajtkach w Olsztynie, ponieważ dotychczasowe prace badawczo-naukowe, jakie prowadziłem, były wykonywane właśnie na tym obiekcie. W oparciu o dane uzyskane za pośrednictwem pomiarów technikami satelitarnymi przygotowałem prosty system informacji geograficznej, który pozwoliłby na zrównoważone zarządzanie obiektem lotniczym. Przy okazji starałem się zatrzeć granicę między ekologią a geodezją, chcąc pokazać, jak bardzo interdyscyplinarne są pomiary satelitarne – mówi Dariusz Tanajewski. – Jednym z wymiarów zrównoważonego rozwoju jest wymiar społeczny, przez który należy rozumieć ochronę przed działaniami szkodliwymi dla zdrowia i życia. Głównym kontrarargumentem podnoszonym przez mieszkańców osiedli sąsiadujących z lotniskiem jest hałas. GIS daje możliwość stworzenia m.in. mapy akustycznej, która pozwoli zobaczyć i zrozumieć, jak rozkłada się poziom natężenia dźwięku – tłumaczy doktorant.

Zdaniem Dariusza Tanajewskiego przekonanie przeciwników idei rozbudowy lotniska na Dajtkach może być trudne. Tym bardziej, że w dyskusji na temat tego przedsięwzięcia nie występują argumenty naukowe, które dzięki pomysłom zaproponowanym w artykule mogłyby być uwzględnione.

Źródło: e-Gazeta Uniwersytecka UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS