Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-10| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Koniec misji Envisata

Tysiąc terabajtów danych zebranych w ciągu dziesięciu lat – to dorobek satelity teledetekcyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Koniec misji Envisata

1 marca br. Envisat obchodził swoje dziesiąte urodziny. Tydzień później nagle urwała się z nim łączność. Podjęto działania mające na celu jej przywrócenie i ustalenie przyczyn awarii. Mimo że Agencja ogłosiła zakończenie misji, prace te będą kontynuowane przez dwa miesiące.

Do oceny stanu satelity posłużyły obrazy z radaru naziemnego oraz francuskich satelitów Pléiades. Jako możliwe przyczyny awarii podano: utratę regulacji mocy, zablokowanie telemetrii i przesyłania komend lub niekontrolowane przejście w tryb awaryjny.

Envisat wypełnił swoje zadanie, pracując dwukrotnie dłużej niż pierwotnie planowano. W ciągu dekady wyposażony w 10 sensorów satelita monitorował lądy, oceany, atmosferę i pokrywę lodową. Dane te stały się podstawą 2,5 tysiąca publikacji naukowych. Wspierały również różne służby w radzeniu sobie z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka. Zasilały takie serwisy, jak np. monitorowanie powodzi czy rozlanej ropy.

Satelita dostarczał też cennych informacji do usług unijnego programu GMES (Global Monitoring for Environmental Security). Zakończenie misji Envisata sprawiło, że planowane wystrzelenie satelitów GMES-u Sentinel stało się jeszcze pilniejsze, aby zapewnić ciągłość dostarczania danych do użytkowników, bezpieczeństwo cywilne oraz monitorować zmiany klimatyczne.

Źródło: ESA, BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS