Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-01| Teledetekcja

Dekada Envisata

Dziś (1 marca) mija dziesiąta rocznica wystrzelenia największego satelity teledetekcyjnego Envisat. W tym czasie aparat 50 tys. razy okrążył naszą planetę i za pomocą 10 instrumentów monitorował najważniejsze procesy zachodzące w tym czasie w ziemskim środowisku.


Dekada Envisata
Właściciel satelity, Europejska Agencja Kosmiczna, początkowo zakładał, że będzie on orbitował 5 lat. Teraz ESA liczy, że pozostanie w pełni sprawy jeszcze do 2013 roku, czyli wystrzelenia pierwszego satelity konstelacji Sentinel.

Na pokładzie Envisata zainstalowano aż 10 sensorów, dzięki którym zarówno naukowcy, jak i służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe mogą monitorować lądy, oceany, roślinność i atmosferę. Są to m.in.:
• radar ASAR, który w zeszłym roku wykrył rekordowo niski zasięg pokrywy lodowej na Arktyce;
• średniorozdzielczy sensor optyczny MERIS, który wykorzystano m.in. do opracowania danych GlobCover o pokryciu terenu dla całego świata;
• MIPAS, Sciamachy i GOMOS, które śledzą rozmiar dziury ozonowej;
• ATSR śledzący pożary;
• altimetr radarowy mierzący z centymetrową dokładnością podnoszenie się poziomu oceanów.

Jak szacuje ESA, dzięki danym z tego satelity powstało już około 2 tys. prac naukowych.


Stężenie dwutlenku azotu nad Europą uśrednione z okresu styczeń 2003 - lipiec 2004 r.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS