Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-13| Teledetekcja

GOCE zagląda pod ziemię

Dzięki danym z satelity grawimetrycznego GOCE włoskim naukowcom udało się opracować mapę głębokości tzw. nieciągłości Mohorovičicia.


GOCE zagląda pod ziemię

Nieciągłość Mohorovičicia, zwana także Moho, to kilkusetmetrowej miąższości granica pomiędzy skorupą ziemską a płaszczem. Leży ona na głębokości od kilku kilometrów pod dnem oceanów od 35 km pod masywami górskimi. Dotychczas do kartowania tej strefy używano albo badań grawimetrycznych, albo pomiaru prędkości rozchodzenia się fal sejsmicznych. Obie metody nadawały się jednak tylko do badań w skali lokalnej lub regionalnej. W rezultacie dla wielu zakątków naszej planety jej głębokość nie była znana.

Sytuację zmieniła trwająca od 2009 r. misja europejskiego satelity GOCE, dzięki której z dużą dokładnością zmierzono siłę ziemskiej grawitacji. To umożliwiło opracowanie pierwszej tak szczegółowej mapy głębokości nieciągłości Moho dla całego świata – zadania tego podjęli się naukowcy z projektu GEMMA. Liczą oni, że dzięki tym danym uda się lepiej zrozumieć dynamikę procesów zachodzących w głębi Ziemi.

To już kolejne zastosowanie danych z misji GOCE. Wcześniej dzięki nim opracowano m.in. szczegółowy model geoidy.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS