Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-03-07| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Satelita GOCE: zadanie wykonane

GOCE, satelita grawimetryczny Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykonał swoją trwająca dwa lata misję – stworzył precyzyjną mapę pola grawitacyjnego Ziemi, która pozwoli opracować nowy, udoskonalony światowy model geoidy.


Satelita GOCE: zadanie wykonane
Na podstawie zebranych danych w ciągu najbliższych tygodni powstanie model geoidy. Zostanie on wykorzystany do badań z zakresu oceanografii, klimatologii, fizyki wnętrza Ziemi, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, a także w geodezji. – Rezultaty prac będą dostępne dla wszystkich bezpłatnie – zapewnia Rune Floberghagen, menedżer misji GOCE.

Satelita GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Explorer) został wystrzelony w marcu 2009 roku. Nad jego budową pracowało ponad 40 firm. Nie obyło się bez przeszkód. W ubiegłym roku doszło do dwóch awarii komputera pokładowego. Pierwszy globalny model grawimetryczny wykorzystujący dane z dwóch miesięcy pomiarów satelity GOCE został zaprezentowany podczas konferencji ESA „Living Planet symposium” w Norwegii na przełomie czerwca i lipca 2010 r.

Mimo że satelita wykonał swoją misję, w listopadzie ub.r. ESA zdecydowała się wydłużyć ją o 18 miesięcy, czyli do końca 2012 r. Z powodu niskiej aktywności Słońca, satelita zużył bowiem mniej paliwa niż przewidywano.

Rezultaty pomiarów satelity zostaną zaprezentowane w czasie konferencji na Uniwersytecie Technicznym w Monachium w dniach 31 marca – 1 kwietnia br.

Źródło: ESA, BS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama