Na podstawie zebranych danych w ciągu najbliższych tygodni powstanie model geoidy. Zostanie on wykorzystany do badań z zakresu oceanografii, klimatologii, fizyki wnętrza Ziemi, zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, a także w geodezji. – Rezultaty prac będą dostępne dla wszystkich bezpłatnie – zapewnia Rune Floberghagen, menedżer misji GOCE.
Satelita GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Explorer) został wystrzelony w marcu 2009 roku. Nad jego budową pracowało ponad 40 firm. Nie obyło się bez przeszkód. W ubiegłym roku doszło do dwóch awarii komputera pokładowego. Pierwszy globalny model grawimetryczny wykorzystujący dane z dwóch miesięcy pomiarów satelity GOCE został zaprezentowany podczas konferencji ESA „Living Planet symposium” w Norwegii na przełomie czerwca i lipca 2010 r.
Mimo że satelita wykonał swoją misję, w listopadzie ub.r. ESA zdecydowała się wydłużyć ją o 18 miesięcy, czyli do końca 2012 r. Z powodu niskiej aktywności Słońca, satelita zużył bowiem mniej paliwa niż przewidywano.
Rezultaty pomiarów satelity zostaną zaprezentowane w czasie konferencji na Uniwersytecie Technicznym w Monachium w dniach 31 marca – 1 kwietnia br.