Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-02-27 | Teledetekcja, Firma

Pierwsze takie ortofoto

Firma Taxus SI oraz Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. wykonały ortofotomapę dla stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka”. To pierwsze w kraju opracowanie zrealizowane dla tak dużego obszaru za pomocą zdjęć z bezpilotowej maszyny latającej.


Ilustracja: Pierwsze takie ortofoto

Produkt jest obecnie poddawany weryfikacji pod kątem możliwości włączenia go do tzw. mapy dyżurnej obiektu pokazującej bieżące postępy na budowie. Pierwsze kontrole są obiecujące, osiągnięto bowiem spodziewaną dokładność wyrównania oraz odpowiedni poziom czytelności szczegółów sytuacyjnych.

Do wykonania zdjęć wykorzystano platformę latającą AVI firmy Taxus SI uzbrojoną w aparat fotograficzny Canon 550D. Podczas nalotu trwającego około 30 minut zarejestrowano ponad 900 zdjęć o rozmiarze terenowym piksela 5 cm. Postprcessing obejmował wykonanie pełnej aerotriangulacji oraz wygenerowanie ortofotomapy za pomocą oprogramowania Enso Mosaic.

Opracowanie było możliwe dzięki współpracy WPG S.A. z firmą Taxus SI z Warszawy, zainicjowanej podczas targów Intergeo 2011 w Norymberdze. Celem porozumienia jest realizacja projektów obejmujących wykonanie zdjęć lotniczych z samolotu bezzałogowego oraz opracowanie ortofotomapy zgodnej ze standardami obowiązującymi w klasycznej fotogrametrii lotniczej.

Oczyszczalnię „Czajka” buduje Warbud S.A. na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Zajmuje obszar ponad 40 ha, na którym występuje wiele skomplikowanych obiektów inżynierskich. Pełną obsługę geodezyjną tej inwestycji prowadzi WPG S.A.

Ortofotomapa oczyszczalni ścieków Czajka, fot. WPG SA/Taxus SI

Źródło: WPG SA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oczyszczalnia Ścieków Wrocław z Pteryx UAV Taxus jest dobry, ma spore fundusze z EU, ale nie jest pierwszy i nie jedyny. Poniżej Wrocławska oczyszczalnia ścieków i jej model numeryczny terenu, 78ha. www.fotomapy.eu/PteryxOczyszczalniaWroclaw1.jpg www.fotomapy.eu/PteryxOczyszczalniaWroclaw2.jpg www.fotomapy.eu/PteryxOczyszczalniaWroclaw3.jpg
  
Coraz popularniejsza technologia BSL robią coraz większą karierę zarówno w zastosowaniach fotogrametrycznych jak i komercyjnych, tak choćby jak zauważył to ~PK, wystarczy nawet wspomnieć o warszawskiej spółce FotoFlight http://fotoflight.pl/ oni też coś działali z orto i późniejszym post processingiem.
  
do lesnik ja tez widziałem w Rogowie.. jak sprzęt zakończył swój lot w drzewach :-) dobrze, że nie spadł na ludzi.. :P
  
nie ma jak możliwości bezzałogowca już raz widziałem w Rogowie spektakularny popis możliwości tego typu rozwiązań
  
Merutoryczny 1
  
Nie tylko Taxus Nie tylko taxus stosuje taką technologię http://www.gisproject.pl/
  
a może by tak za pracę się wziąć ? WPG gratulujemy wdrożenia nowej technologii i opracowania zrealizowanego na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak i tych z innych dziedzin jak choćby skaningu laserowego, które to deprecjonowane są przez rozgoryczonych leni obsmarowujących co tylko się da na forum zamiast samemu zabrać się do poszerzania wiedzy i zabrania się za rzetelną pracę.
  
jakie pierwsze Prosze...niedlugo to przeczytamy, ze WPG wynalazlo fotogrametrie...tak samo jak skaning laserowy o ktorym nie maja bladego pojecia
  
 1 
Przepisy Duże kombinaty fotogrametryczne cieszą się, że w kraju obowiązują przepisy (ostatnie rozporządzenie w sprawie zobrazowań) uniemożliwiające stosowanie tej technologii w oficjalnych opracowaniach. Tymczasem powinna obowiązywać zasada: można to zrobić nawet sznurkiem i kawałkiem druta, byleby spełniało wymagania produktu końcowego.
  
do decyzji NFZ. Ktoś tu ma kompleksy?
  
Wpg Jaka firma taka fotogrametria.
  
Problemem wciąż pozostaje skręcenie kamery w trakcie lotu. Nie mniej jednak jak ten problem pozostanie rozwiązany to dla takich obiektów to będzie idealne rozwiązanie. Miłej zabawy!
  



zobacz też:

WPG: Wystawa i order dla prezesa

Wystawę fotograficzną pt. „Karelia. Obraz w czasie” otwarto 1 grudnia w Muzeum Geodezyjnym w siedzibie...

WPG zasłużone dla Warszawy

14 lipca podczas uroczystej sesji Rady Warszawy jej przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska wręczyła Warszawskiemu...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w spisie ludności Warszawy w 1797 r. wprowadzono pozycję: zawód?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Arctowski (1871-1958)

Henryk Arctowski (1871-1958)
Naukowiec, badacz terenów podbiegunowych. Urodził się 25 lipca 1871 roku w Warszawie w rodzinie Artztów pochodzącej z Wirtembergii (potem spolszczył nazwisko). Uczył się w Inowrocławiu; ale w sytuacji rozwijającego się Kulturkampfu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1960
Na Wydziale Melioracji Wodnych Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu utworzono Oddział Geodezji Urządzeń Rolnych. W Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie powołano Oddział Geodezji Urządzeń Rolnych przy Wydziale Melioracji Wodnych, a w Wyższej Szkole...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama