Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-14| Mapy

Mapy ziemi wałbrzyskiej na wystawie

Od wczoraj (13 lutego) do 25 marca br. w Muzeum w Wałbrzychu można podziwiać wystawę pt. „Ziemia wałbrzyska w dawnej kartografii”.


Mapy ziemi wałbrzyskiej na wystawie
Jest to pierwsza taka ekspozycja, nie tylko w dziejach tej placówki muzealnej, która prezentuje dawne mapy obrazujące te tereny. Wystawa przedstawia fragment kolekcji kartograficznej wałbrzyskiego muzeum, na którą składają się zgromadzone na przestrzeni ponad stu lat liczne mapy, plany, atlasy i przekroje. Ukazuje ona obraz ziemi wałbrzyskiej począwszy od końca XVII wieku po rok 1945.

Na wystawie można zobaczyć mapy generalne Śląska oraz bardziej szczegółowe opracowania dla regionu wałbrzyskiego, w tym mapy topograficzne, turystyczne, geologiczne, górnicze oraz plany miast – Wałbrzycha czy Szczawna-Zdroju. Rarytasami w tej kolekcji są m.in.:
• pierwszy Atlas Śląska wydany w Norymberdze w 1752 r. (z datą 1750 r.) przez oficynę Spadkobierców Homanna,
• miedziana matryca mapy dóbr von Hochbergów z Książa z 1717 r., uznawana za jedną z najoryginalniejszych sudeckich map,
• oddany w miedziorycie plan bitwy pod Strugą stoczoną w 1762 r. w ramach III wojny śląskiej między Austrią Habsburgów a Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem,
• litografowaną mapę z 1829 r. (drugie wydanie) utworzonego w 1818 r. powiatu wałbrzyskiego, którą w 2004 r. zakupiło Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu i przekazało Muzeum.

Źródło: Muzeum w Wałbrzychu


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS