wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-27| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster

Wstępne wyniki kontroli na miejscu


W tym roku u producentów rolnych ubiegających się o dopłaty bezpośrednie za 2006 r. stwierdzono nieprawidłowości na poziomie 11,5%. Kontrolami objęto ponad 98 tys. gospodarstw, na ok. 1,47 mln złożonych wniosków. Wyniki te mogą jeszcze się zmienić, ponieważ do tej pory przeanalizowano 79% skontrolowanych gospodarstw.

W roku 2005 poziom nieprawidłowości wyniósł 13,2%, a w 2004 – 15,3%. Kontrole na miejscu objęły najwięcej gospodarstw w województwach mazowieckim, małopolskim i lubelskim, a najmniej – w województwach lubuskim i opolskim. Odsetek kontrolowanych gospodarstw wynikał z liczby złożonych wniosków w ramach płatności bezpośrednich oraz błędów popełnianych w poprzednich latach.
Analiza wniosków wykazała, że 11,5% kontrolowanych gospodarstw zawyżyło powierzchnię uprawnioną do dopłat o ponad 3%, co skutkuje sankcjami. W większości przypadków powierzchnię zawyżono w niewielkim zakresie – między 3 a 10%. Są to najczęściej przypadki niezamierzone przez rolników, wynikające z pomyłek. Jedynie 3% kontrolowanych gospodarstw zawyżyło powierzchnię deklarowaną do dopłat powyżej 20%. W skali kraju dotyczy to ponad 2,2 tys. przypadków.

Za nieprawidłowość zagrożoną sankcjami uważa się zawyżenie powierzchni o ponad 3% (lub 1 ha) oraz niespełnienie wymagań dobrej kultury rolnej. Zgodnie z przepisami, jeżeli różnica między zadeklarowaną a rzeczywistą powierzchnią działki jest mniejsza niż 3%, rolnikowi nie grożą żadne sankcje. Jeżeli różnica wyniesie od 3 do 30%, płatność zostanie zmniejszona o dwukrotność stwierdzonej różnicy. W przypadku, gdy różnica wyniesie 30-50%, rolnik nie otrzyma żadnej dopłaty. Jeżeli przekroczy 50% – to nie tylko nie otrzyma w danym roku płatności, lecz suma, która odpowiada różnicy, zostanie mu potrącona z następnych płatności w okresie trzech kolejnych lat.
Szczegółowe wyniki kontroli przedstawione są w tabeli poniżej.

Iwona Musiał, rzecznik prasowy ARiMR


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS