Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-01| Mapy

Zobacz stare mapy Pomorza w Słupsku

Od dziś w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego można oglądać wystawę map Prus Wschodnich i Zachodnich oraz Polski i Litwy pochodzących nawet z XVI wieku.


Zobacz stare mapy Pomorza w Słupsku <br />
fot. MPŚ
fot. MPŚ

Na wystawie znajduje się 59 eksponatów, m.in. mapy Prus Heinricha Zella, Abrahama Orteliusa, Caspara Hennebergera, Gerarda Mercatora, Jodocusa Hondiusa, Matthäusa Meriana, Johanna Baptisty Homanna, Mathäusa Seuttera, Johanna Friedricha Enderscha czy Friedricha Leopolda von Schroettera. Zbiór ten uzupełniają piękne wielkoformatowe mapy dawnej Rzeczypospolitej i Litwy, których autorami są: C. F. Delamarche, Johannes Janssonius, Nicolas Sanson d’Abbevile, Hubert Jaillot, Guillaume Delisle, Tobias Mayer, Johann Baptista Homann i Tobias Conrad Lotter.

Eksponaty umożliwiają prześledzenie dawnych granic państwowych, informują o systemie wodnym, szlakach komunikacyjnych, warunkach terenowych, ale też o stanie zabudowy miast i ich okolicy. Każda mapa posiada krótki opis merytoryczny w językach polskim i niemieckim.

Wystawę pt. „Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich i Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich” przygotowano ze zbiorów Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Bawaria). Można ją oglądać do 1 kwietnia w Zamku Książąt Pomorskich.

Źródło: MPŚ, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS