Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-30| Teledetekcja

Costa Concordia monitorowana z orbity

13 stycznia br. wycieczkowiec Costa Concordia rozbił się o skały wyspy Isola del Giglio. Teraz ruch wraku monitorowany jest przez satelity obserwacyjne.


Costa Concordia monitorowana z orbity   <br />
Ruch w dniach 19-23 stycznia
Ruch w dniach 19-23 stycznia

Od 20 stycznia zadaniem tym zajmują się eksperci z Politechniki w Mediolanie oraz firmy TRE. Do tego celu wykorzystują dane radarowe pozyskiwane przez konstelację czterech satelitów COSMO SkyMed. Analizie poddawane są zarówno dane o fazie, jak i amplitudzie sygnałów. Te pierwsze są niezbędne do wykonania interferogramów, na podstawie których można precyzyjnie monitorować ruch jednostki. Po kilku godzinach od pozyskania obrazów dane te przesyłane są do włoskiej obrony cywilnej. Informacje o ruchu jednostki są o tyle istotne, że statek zsuwa się po podwodnym uskoku, a wrak nadal przeszukiwany jest przez nurków.

Źródło: TRE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS