Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-24| GNSS, Prawo

Można śledzić GPS-em?

Amerykański Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnął, czy za pomocą nawigacji satelitarnej policja może śledzić podejrzanych o przestępstwa bez zgody sądu.


Można śledzić GPS-em?

Sprawa zaczęła się w 2005 roku, gdy stróże prawa przymocowali na publicznym parkingu w Maryland odbiornik GPS do prywatnego samochodu Antoinego Jonesa. Był on właścicielem jednego z waszyngtońskich klubów nocnych podejrzanym o handel narkotykami. Po miesiącu śledzenia, udowodniono mu dystrybucję kokainy, a sąd I instancji skazał go na dożywocie.

Wyrok ten podważył jednak sąd apelacyjny, który uznał, że materiały dowodowe zostały zebrane niezgodnie z prawem. Tak długotrwałe śledzenie bez zgody władzy sądowniczej było bowiem naruszeniem prywatności. Administracja prezydenta Obamy uznała jednak, że czynności śledcze przeprowadzone zostały zgodnie z prawem, stad sprawa ostateczne trafiła do Sądu Najwyższego.

Wczoraj (23 stycznia) jego sędziowie jednogłośnie uznali, że policja nie mogła w ten sposób śledzić podejrzanego. Takie czynności są bowiem równoznaczne z przeszukaniem, a do tego organy ścigania zobowiązane są uzyskać od sądu stosowny nakaz.

Źródło: Reuters, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS