wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-04| GNSS, Teledetekcja

Hakerzy zbudują odwrotny GPS?

Na kongresie nieoficjalnej organizacji hakerów komputerowych Chaos Communication Congress w Berlinie przedstawiono projekt wysłania w kosmos własnych satelitów komunikacyjnych.


Hakerzy zbudują odwrotny GPS? <br />
fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Projekt Hackerspace Global Grid (HGG) obejmuje także budowę stacji naprowadzania i śledzenia, które umożliwiłyby kontrolę nad satelitami, a w długiej perspektywie czasowej – wysłanie statku załogowego i astronauty-amatora na Księżyc.

Pomysł wziął się z obawy przed cenzurowaniem internetu. Hakerzy proponują, by w ramach Hackerspace Global Grid, który ma być projektem open source, stworzyć rozdzielone sieci tanich stacji śledzenia, zbudowanych bądź zakupionych przez amatorów. Stacje te objęłyby jak największy obszar świata i używane byłyby do ustalenia pozycji satelitów, co ułatwiałoby przesyłanie danych na Ziemię.

Dlatego jeden z pomysłodawców nazywa ten projekt „odwrotnym GPS”, ponieważ sieć HGG miałaby umożliwić określenie pozycji nie obiektów, ale satelitów. Jak zapowiada, będą używać współrzędnych GPS, ale zwiększą ich dokładność przez użycie stacji naziemnych o precyzyjnie określonej lokalizacji.

Zespół ma przedstawić trzy propozycje stacji naziemnych w I połowie 2012 roku, zaś pracujące modele podczas następnej konferencji Chaos Communication Congress za rok. Byłyby one sprzedawane w modelu non-profit w cenie około 100 euro za sztukę.

Eksperci nazywają projekt satelitów hakerów „wykonalnym”, ale ograniczonym warunkami technicznymi.

Źródło: PAP, BBC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS