Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-04| GNSS, Teledetekcja

Hakerzy zbudują odwrotny GPS?

Na kongresie nieoficjalnej organizacji hakerów komputerowych Chaos Communication Congress w Berlinie przedstawiono projekt wysłania w kosmos własnych satelitów komunikacyjnych.


Hakerzy zbudują odwrotny GPS? <br />
fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Projekt Hackerspace Global Grid (HGG) obejmuje także budowę stacji naprowadzania i śledzenia, które umożliwiłyby kontrolę nad satelitami, a w długiej perspektywie czasowej – wysłanie statku załogowego i astronauty-amatora na Księżyc.

Pomysł wziął się z obawy przed cenzurowaniem internetu. Hakerzy proponują, by w ramach Hackerspace Global Grid, który ma być projektem open source, stworzyć rozdzielone sieci tanich stacji śledzenia, zbudowanych bądź zakupionych przez amatorów. Stacje te objęłyby jak największy obszar świata i używane byłyby do ustalenia pozycji satelitów, co ułatwiałoby przesyłanie danych na Ziemię.

Dlatego jeden z pomysłodawców nazywa ten projekt „odwrotnym GPS”, ponieważ sieć HGG miałaby umożliwić określenie pozycji nie obiektów, ale satelitów. Jak zapowiada, będą używać współrzędnych GPS, ale zwiększą ich dokładność przez użycie stacji naziemnych o precyzyjnie określonej lokalizacji.

Zespół ma przedstawić trzy propozycje stacji naziemnych w I połowie 2012 roku, zaś pracujące modele podczas następnej konferencji Chaos Communication Congress za rok. Byłyby one sprzedawane w modelu non-profit w cenie około 100 euro za sztukę.

Eksperci nazywają projekt satelitów hakerów „wykonalnym”, ale ograniczonym warunkami technicznymi.

Źródło: PAP, BBC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS