Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-15| GIS

GIS-owy Top 9 wg Directions Magazine

Redakcja amerykańskiego serwisu „Directions Magazine” opublikowała subiektywną listę najważniejszych wydarzeń mających w mijającym roku największy wpływ na branżę geoprzestrzenną.


GIS-owy Top 9 wg Directions Magazine
Zdaniem red. Adeny Schutzberg są to:
• Liczne, choć niewielkie przejęcia firm zajmujących się GIS-em, geodezją i kartografią – m.in. GlobalMapper, C3, SimpleGeo, Pointools i Navigon.
• Autodesk, PBBI (producent oprogramowana MapInfo), Intergraph i Oracle coraz bardziej zaniedbują swoje oprogramowanie geoprzestrzenne.
• Eksplozja aplikacji lokalizacyjnych bazujących na danych VGI (Volunteered Geographic Information), czyli zbieranych przez wolontariuszy.
• Wprowadzenie opłat za korzystanie z interfejsu Google Maps API.
• Wprowadzenie przez Esri licencji Home Use, dzięki której studenci za niewielką kwotę mogą użytkować pakiet ArcGIS.
• Stagnacja na rynku serwisów lokalizacyjnych (LBS) – mimo, że liczba ich użytkowników stale rośnie, nie wzbudzają one już takich emocji jak wcześniej.
• Wydarzenia wokół amerykańskiego rządu: konflikt użytkowników GPS z projektowaną siecią 4G firmy LightSquared; ciąg dalszy procesu przed Sądem Najwyższym dotyczącego legalności śledzenia podejrzanych za pomocą GPS (wyrok ma zapaść wiosną 2012 r.); ruszyła platforma GeoPlatform.gov.
• Jeden z redaktorów „DM” i wpływowy ekspert z zakresu GIS w USA, Atanas Entchev, zostaje aresztowany pod zarzutem nielegalnego przebywania w Stanach Zjednoczonych. Po 65 dniach zostaje zwolniony.
• W kategorii produkt roku: tablet Amazon Kindle Fire, który – zdaniem redaktorów – ma zrewolucjonizować dostęp do danych przestrzennych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS