wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-14| Teledetekcja, Przetargi

Jedna oferta na ortofoto Wrocławia

Wrocławscy urzędnicy rozstrzygnęli właśnie przetarg na dostawę ortofotomapy Wrocławia. Przy okazji tłumaczą, dlaczego zdecydowali się na zakup danych „z półki”, co wzbudziło liczne komentarze na Geoforum.pl.


Jedna oferta na ortofoto Wrocławia <br />
fot. ortofotomapa Wrocławia 2009
fot. ortofotomapa Wrocławia 2009

Jak wyjaśnia Piotr Gomułkiewicz z Działu Systemów Informacji Przestrzennej UM Wrocławia, pierwotnie w budżecie na rok 2011 zakup ortofotomapy w ogóle nie został przewidziany. Powodem był brak pieniędzy oraz sygnały o możliwości bezpłatnego jej pozyskania z programu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami).

Niestety, ortofotomapa z ISOK okazała się niedostępna przed kluczowymi dla miasta wydarzeniami, czyli Euro 2012. Liczne potrzeby jednostek gminy stworzyły jednak szansę na uzbieranie w IV kwartale br. pieniędzy wystarczających do wspólnego zakupu ortofotomapy miasta. Przy czym wrocławskich urzędników interesowały tylko dane uwzględniające ukończone, najważniejsze inwestycje miasta, np. obwodnicę autostradową czy nowy stadion (a więc co najmniej z lata 2011 r.).

Piotr Gomułkiwiecz podkreśla także, że wspólne finansowanie oraz dzielenie licencji na tegoroczną ortofotomapę przez gminę i MPWiK SA zaowocowało ceną niższą niż sumy wydatków na ortofotomapy z roku 2009. Wartość umowy podpisanej właśnie z firmą MGGP Aero (jednym oferentem) wynosi bowiem 135 177 zł. Jak dodaje Gomułkiewicz, wkrótce ortofotomapa zostanie opublikowania w miejskim geoportalu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
i więcej przykładów... kiedy produkujesz sprzęt, oprogramowanie geodezyjne i potem starasz się znaleźć klienta. Oczywiście granica pomiędzy działaniami handlowymi, zakupami z wolnej ręki i przetargami jest cienka, ale nic poza prawem. Nie ma co się oglądać za siebie a jedynie podglądać, uczyć się i samemu korzystać/zarabiać.
odpowiedz zgłoś
kolejne przykłady takich ryzykownych działań pozyskanie cykloram dla polskich miast, wypiek chleba, bułek czy przygotowanie innych produktów o krótkim okresie przydatności :)
odpowiedz zgłoś
A za siedmioma górami... firmy latają nie tylko na zlecenie, ale także robią zdjęcia na półkę. Następnie starają się to sprzedać komu tylko się da. Wyszukują okazji, sprawdzają co się dzieje, podejmują ryzyko i ruszają z działaniami handlowymi. Niech Wam się nie wydaje że takie projekty to tylko przetargi i potem nalot. U nas larum się wielkie podnosi bo firm lotniczych niewiele. Jeżeli zaś ktoś pyta o przykład to podaję choćby projekt zdjęć ukośnych "pictometria".
odpowiedz zgłoś
Czego tu jeszcze szukać? I'm going fishing ...
odpowiedz zgłoś
Do Szanownego Kfiat'a c.d. A co do MSWiA czy MAC, to jak myślisz? Ludzie są zupełnie nowi w tym nowym ministerstwie? Czy może jednak zobaczymy te same nazwiska na stronach internetowych? Więc nie opowiadaj, że zmiana jednego tylko - ministra - zmienia od razu cały świat. Chyba, że też wierzysz w kosmitów ;-)
odpowiedz zgłoś
Do Szanownego Kfiat'a No tak. Więc potencjalnie, rozwijając Twoja spostrzegawczość, będziemy robić codziennie inny skaning, tak? Dzis dla ISOK, jutro dla orto, pojutrze dla ZSIN, a popojutrze dla LPIS, są jeszcze scalenia, potrzeby miast, wojska, zagospodarowania przestrzennego, szaty roślinnej dla ochrony środowiska, itd, itd... No to bracie. Żyć, nie umierać (jak się kupiło skaner). Lepiej nie chciej, żebym myślał, bo mogę zacząć się zastanawiać kto, i dla kogo taki głupi system wymyślił, ale to już może bedzie myślenie o politykach.
odpowiedz zgłoś
a to dla kogo http://bip.pluznica.pl/index.php?app=przetargi
odpowiedz zgłoś
Warto rozmawiać heh, warto o tym jednak rozmawiać. Jeśli nie tu i nie teraz, to kiedy? Jak już tylko MGGPA będzie na rynku, czy raczej, przepraszam, ringu?
odpowiedz zgłoś
co za bagno szkoda to nawet komentowac
odpowiedz zgłoś
kwota Cóż. Nalot będzie kosztować 135'000 PLN a za 177 PLN orto wyklikają studenci ;)
odpowiedz zgłoś
Głos rozsądku Czym innym jest INSPIRE czym innym ISOK, najpierw czytaj potem pomyśl, a następnie dopiero pisz. ISOK nie jest projektem obliczonym na dostarczanie orto na Euro. Za informatyzację odpowiada nowe ministerstwo AiC więc też nie bardzo Tobie to wyszło. Podobno wylądowali u nas kosmici - wierzysz ? :):)
odpowiedz zgłoś
? To po co to całe INSPIRE? To po co ta informatyzacja administracji. jak przychodzi co do czego to: 'Niestety, ortofotomapa z ISOK okazała się niedostępna przed kluczowymi dla miasta wydarzeniami...'. Skandal. To powinna być afera na 150 głosów w dyskusji geofoerum, a nie uprawnienia. To powninno skontrolować MSWiA odpowiedzialne za informatyzację. W skali kraju jest przecież tego znacznie więcej. I za lepsze pieniądze. Podobno Warszawa też jakiś ulepszony fotoszkic zamawia, bo ortofoto nie może. A wszyscy udają, że szukaja oszczędności...
odpowiedz zgłoś
myślenie Ci niestety nie wychodzi... taka kasa brutto to faktycznie prawdziwy big deal? koniec roku tyle pracy a Wy macie czas komentować?
odpowiedz zgłoś
tak się zastanawiam A ja się zastanawiam jak "drodzy" muszą być decydenci w takich sprawach - w sumie to drobna robótka, drobne pieniądze - opłaca się robić tak ewidentny numer dla takich kwot ? Bo że to jest "szyte" bardzo grubymi nićmi to jasne dla każdego może z wyjątkiem tych, których podatnicy utrzymują żeby takie sprawy sprawdzali ...
odpowiedz zgłoś
To powinno być zlecenie z wolnej ręki Po co bawić się w przetargi i narażać na śmieszność?
odpowiedz zgłoś
brawo! Brawo dla UM Wrocław. Macie teraz mały plusik u wiecie kogo...
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS