wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-13| GNSS

"Promień" wspomoże sygnały GLONASS

11 grudnia z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie z powodzeniem wystrzelono satelitę Łucz-5A – pierwszy element rosyjskiego satelitarnego systemu wspomagania GLONASS.


"Promień" wspomoże sygnały GLONASS

SDCM (System of Differential Correction and Monitoring) zapewni korekty dla sygnałów GLONASS i GPS na obszarze całej Rosji. Będzie on więc pomostem pomiędzy istniejącymi lub budowanymi jeszcze systemami SBAS – europejskim EGNOS, indyjskim GAGAN i japońskim MSAS. Poprawki SDCM mają zwiększyć dokładność pozycjonowania do 1-1,5 metra w poziomie i 2-3 metrów w pionie.

Łucz-5A (nazwa satelity oznacza po rosyjsku „promień”) znajdzie się na orbicie geostacjonarnej nad południkiem 16°W. Do 2014 roku powinny dołączyć do niego jeszcze dwa aparaty. Mają nadawać poprawki znad południków 95° i 167° E.

Jak informuje portal „GPS World”, zanim SDCM ruszy, administratorzy systemu będą musieli jeszcze rozwiązać problem transmisji poprawek. Obecnie przyjęty format korekt SBAS umożliwia bowiem nadawanie ich wyłącznie dla 51 satelitów, co przy konstelacji GPS+GLONASS jest niewystarczające. Jednym z rozwiązań tej kwestii może być uwzględnienie tylko tych satelitów, które są widoczne na terenie Federacji Rosyjskiej.

Źródło: GPS World, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS