Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-21| GNSS

GLONASS szerszy niż Rosja



Rosja ujawniła plany rozbudowy segmentu wsparcia kosmicznego SBAS (Space-Based Augmentation System) dla systemu GLONASS i rozmieszczenia pierwszych naziemnych stacji monitoringowych poza granicami państwa.

Program zakłada rozwój sieci pomiaru różnicowego SDCM (System of Differential Correction and Monitoring) na obszarach Australii, Kuby oraz w krajach Ameryki Południowej (prawdopodobnie Brazylii i Wenezueli). Rosyjski SBAS ma być porównywalny z amerykańskim WAAS oraz europejskim EGNOS. Uzyskane dzięki niemu poprawki zwiększą dokładność pozycjonowania do 1–1,5 metra w poziomie i 2–3 metrów w pionie. Centymetrowy poziom dokładności dostępny będzie w zasięgu 200 kilometrów od stacji korekcyjnych. Podstawę systemu SDCM stanowić będą dwa aparaty geostacjonarne: Lucz-5A i Lucz-5D, których wyniesienie na obite zapowiedziano na lata 2010 i 2011. Na październik i grudzień bieżącego roku zapowiedziane jest natomiast wystrzelenie trzech satelitów GLONASS-M. Spowoduje to 99,97% dostępność globalnego systemu pozycjonowania w trzech wymiarach i przyznanie systemowi statusu FOC (Full Operational Capability). Również na rok 2010 przewidziano umieszczenie na orbicie dwóch urządzeń typu GLONASS-M oraz jednego GLONASS-K (transmitującego sygnały na częstotliwościach L1, L3 i L5 w technologii CDMA). Dopełni to konstelację GLONASS do 24 satelitów i zapewni systemowi pełną funkcjonalność.

Inside GNSS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS