Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-12-13 | Mapy

Szczegółowy historyczny plan Warszawy w internecie

Jak informuje Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, pochodzący z jego zbiorów Plan Miasta Stołecznego Warszawy w skali 1:2500 wydawany w latach 1936-41 (tzw. wydanie hipoteczne) udostępniono – po nadaniu mu referencji – w stołecznym geoportalu.


Ilustracja: Szczegółowy historyczny plan Warszawy w internecie

Plan składający się z 50 arkuszy o rozmiarach około 64 × 85 cm wydawany był przez Biuro Pomiarów Działu Regulacji i Pomiarów Zarządu Miejskiego w m.st. Warszawie. Jest on unacześnieniem planu opracowanego w tej samej skali i w tym samym podziale arkuszowym pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya, który z kolei powstał na przełomie XIX i XX wieku w związku z budową warszawskich wodociągów i kanalizacji.

Wydany w technice litograficznej plan zawiera dwie warstwy informacyjne. W podkładzie odnajdziemy: • opisaną sieć ulic, • rzuty zabudowy z graficznym rozróżnieniem obiektów murowanych i drewnianych oraz wyróżnieniem ważniejszych budynków, • podział na nieruchomości z podaniem numerów policyjnych, hipotecznych oraz powierzchni działek (dane te nie są odniesione do wszystkich przedstawionych nieruchomości), • nazwy lub funkcje wybranych ważniejszych obiektów, • tereny zielone, • obiekty hydrograficzne. Z kolei w warstwie tematycznej oznaczone zostały „informacje hipoteczne”, odrębnym kolorem (zależnie od arkusza niebieskim lub granatowym) przedstawiono granice nieruchomości, nazwy i numery hipoteczne oraz wielkości działek. W sytuacji, gdy dane te zawarte były w warstwie podkładowej (np. nie uległy zmianie od okresu lindleyowskiego), z reguły nie dublowano ich w warstwie tematycznej. Plan, obok sytuacji istniejącej, zawiera również naniesione na niektórych obszarach linie regulacyjne przedstawiające projektowane układy przestrzenne. Natomiast pominięto na nim przedstawienie rzeźby terenu.

Aby obejrzeć plan, wystarczy wejść do warszawskiego geoportalu i w okienku „Dostępne serwisy” kliknąć w zakładkę serwis mapowy Warszawa Historyczna. Natomiast z oryginałami arkuszy planu można zapoznać się w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Są one przechowywane w zespole 1004/IV Kolekcja I map i planów Warszawy pod sygnaturą K I 124.

Źródło: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

już o tym pisaliście Te plany są w serwisie od maja zeszłego roku, było o tym na geoforum http://geoforum.pl/?page=news
  
Stare info http://geoforum.pl/?page=news
  
HURRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAA :) NARESZCIE :)
  



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
król Zygmunt był inicjatorem budowy pierwszego stałego mostu na Wiśle?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Wilkowski (1939-2025)

Wojciech Wilkowski (1939-2025)
Wojciech Wilkowski urodził się 30 stycznia 1939 r. w Umieninie-Żelazkach (obecny powiat płocki). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera geodety (specjalność...
więcej

strzałka w dółGeodaty
628
Brahmagupta (ok. 598-670), hinduski matematyk i astronom, w dziele pt. "Brahmasphutasiddhanta" (Otwarcie wszechświata) definiuje liczbę "0", liczby dodatnie i ujemne. Brahmagupta podał algorytmy na obliczenie pierwiastka kwadratowego i rozwiązanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama