wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-13| Mapy

Szczegółowy historyczny plan Warszawy w internecie

Jak informuje Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, pochodzący z jego zbiorów Plan Miasta Stołecznego Warszawy w skali 1:2500 wydawany w latach 1936-41 (tzw. wydanie hipoteczne) udostępniono – po nadaniu mu referencji – w stołecznym geoportalu.


Szczegółowy historyczny plan Warszawy w internecie

Plan składający się z 50 arkuszy o rozmiarach około 64 × 85 cm wydawany był przez Biuro Pomiarów Działu Regulacji i Pomiarów Zarządu Miejskiego w m.st. Warszawie. Jest on unacześnieniem planu opracowanego w tej samej skali i w tym samym podziale arkuszowym pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya, który z kolei powstał na przełomie XIX i XX wieku w związku z budową warszawskich wodociągów i kanalizacji.

Wydany w technice litograficznej plan zawiera dwie warstwy informacyjne. W podkładzie odnajdziemy: • opisaną sieć ulic, • rzuty zabudowy z graficznym rozróżnieniem obiektów murowanych i drewnianych oraz wyróżnieniem ważniejszych budynków, • podział na nieruchomości z podaniem numerów policyjnych, hipotecznych oraz powierzchni działek (dane te nie są odniesione do wszystkich przedstawionych nieruchomości), • nazwy lub funkcje wybranych ważniejszych obiektów, • tereny zielone, • obiekty hydrograficzne. Z kolei w warstwie tematycznej oznaczone zostały „informacje hipoteczne”, odrębnym kolorem (zależnie od arkusza niebieskim lub granatowym) przedstawiono granice nieruchomości, nazwy i numery hipoteczne oraz wielkości działek. W sytuacji, gdy dane te zawarte były w warstwie podkładowej (np. nie uległy zmianie od okresu lindleyowskiego), z reguły nie dublowano ich w warstwie tematycznej. Plan, obok sytuacji istniejącej, zawiera również naniesione na niektórych obszarach linie regulacyjne przedstawiające projektowane układy przestrzenne. Natomiast pominięto na nim przedstawienie rzeźby terenu.

Aby obejrzeć plan, wystarczy wejść do warszawskiego geoportalu i w okienku „Dostępne serwisy” kliknąć w zakładkę serwis mapowy Warszawa Historyczna. Natomiast z oryginałami arkuszy planu można zapoznać się w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Są one przechowywane w zespole 1004/IV Kolekcja I map i planów Warszawy pod sygnaturą K I 124.

Źródło: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS