Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-11-24| Imprezy, Kataster

Ruszył 3. Kongres Katastralny

Kataster w zrównoważonym zarządzaniu przestrzenią to hasło 3. Kongresu Katastralnego, który rozpoczął się wczoraj (23 listopada) w Warszawie. Honorowy patronat nad nim objął prezydent Bronisław Komorowski.


Ruszył 3. Kongres Katastralny

W spotkaniu uczestniczy blisko 150 osób z kraju i zagranicy z głównym geodetą kraju Jolantą Orlińską oraz szefem Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) Teo CheeHai na czele. – Udział w kongresie biorą największe autorytety w tej dziedzinie z całego świata, reprezentanci środowisk akademickich, pracownicy administracji rządowej i samorządowej i wykonawcy prac geodezyjnych – poinformował prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski, otwierając obrady.

Celem kongresu jest omówienie światowych tendencji i problemów dotyczących katastru nieruchomości. Główna tematyka dotyczy katastru w krajach Unii Europejskiej, jego przyszłości (Kataster 2014plus), reform katastralnych w Polsce w skali lokalnej i globalnej (integracja części technicznej i prawnej katastru), a także zagadnień związanych z katastrem i zarządzaniem kryzysowym w świetle zagrożeń klęskami żywiołowymi.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński podkreślił, że kongres ważny jest z tego względu, że dotyczy kwestii dostępności obywateli do informacji o zamierzeniach związanych z gospodarką przestrzenną.

(Od lewej: dr Ludmiła Pietrzak, Stig Eneman, Jolanta Orlińska, Teo CheeHai oraz prof. Andrzej Hopfer)

Prezydent Międzynarodowej Federacji Geodetów Teo CheeHai przedstawił strukturę i organizację FIG oraz omówił jej główne zadania. Istotna rola katastru we wspieraniu zrównoważonego rozwoju zagospodarowania przestrzennego była tematem referatu prof. Stiga Enemarka, honorowego (i zarazem byłego) prezydenta FIG. O stanie polskiego katastru mówiła natomiast główny geodeta kraju Jolanta Orlińska. Poinformowała m.in., że w Polsce ewidencję gruntów i budynków prowadzi 467 organów administracji geodezyjnej (wg stanu na 31 grudnia 2010 r.). W EGiB uwidocznionych jest 35 mln działek ewidencyjnych zgrupowanych w 53 944 obręby ewidencyjne. W miastach znajduje się około 5,6 mln budynków oraz około 4,1 mln lokali stanowiących odrębne nieruchomości. Na terenach wiejskich jest to ok. 11,9 mln budynków oraz 0,7 mln nieruchomości lokalowych.

Zakończono już wektoryzację mapy ewidencyjnej miast w 352 powiatach oraz mapy ewidencyjnej terenów wiejskich w 168 powiatach. GGK przedstawiła też stan informatyzacji EGiB oraz zamierzenia na przyszłość, wspominając m.in. o: wdrożeniu systemu elektronicznej wymiany danych pomiędzy katastrem nieruchomości a innymi rejestrami publicznymi oraz wdrożeniu mechanizmów umożliwiających wzajemne przekazywanie elektronicznych zawiadomień o zmianach danych katastru i tych rejestrów. Mówiła o zapewnieniu wymiany danych katastralnych z systemem ksiąg wieczystych, co – jak podkreślała – powinno pozytywnie skutkować wzrostem zaufania do danych zawartych w tych rejestrach publicznych. Ważną kwestią jest też wsparcie działań mających na celu modernizację katastru w ramach zharmonizowanych modeli danych.

Z kolei dr Ludmiła Pietrzak w swoim wystąpieniu omówiła niezbędne reformy globalne oraz lokalne w polskim katastrze, a także jakie działania należy podjąć, aby je przeprowadzić. Stwierdziła też, że obecna ewidencja gruntów i budynków po małych uzupełnieniach stanie się w pełni katastrem nieruchomości z zawartością informacyjną przekraczających wizję katastru 2014 opracowaną przez FIG.


Podczas otwarcia spotkania wręczono odznaczenia SGP „Przyjaciel Stowarzyszenia”: prezydentowi FIG Teo CheeHai, honorowemu prezydentowi FIG Stigowi Enemarkowi, prof. Andrzejowi Hopferowi. Poinformowano również, że delegatem SGP w Komisji 7 FIG odpowiedzialnej za sprawy katastru i gospodarki gruntami będzie dr Ludmiła Pietrzak, wiceprzewodnicząca sekcji Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami SGP. Dotychczasowy delegat prof. Andrzej Hopfer złożył rezygnację z tej funkcji.

Wśród uczestników kongresu są m.in. przedstawiciele ministerstw: Finansów, Sprawiedliwości, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mazowiecki WINGiK Aneta Konieczna, geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski oraz szefowie największych organizacji grupujących geodetów: Geodezyjnej Izby Gospodarczej – Bogdan Grzechnik oraz KZPFGK Polskiej Geodezji Komercyjnej – Waldemar Klocek.

Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich przy udziale Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a głównym sponsorem Esri Inc. oraz Esri Polska. Przy okazji Kongresu w Muzeum Techniki PKiN w Warszawie zorganizowano wystawę pod hasłem „Tradycje geodezji w Polsce”.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama