wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-17| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

O GIS-ie w geodezji i wojsku

Jak ważną rolę pełni GIS w obronności państwa, jaki wpływ ma na rozwój gospodarczy naszego kraju, jakie są najnowsze trendy i kierunki rozwoju systemów informacji geograficznej – tego mogli dowiedzieć się uczestnicy tegorocznych obchodów GIS DAY w Wojskowej Akademii Technicznej (16 listopada).


O GIS-ie w geodezji i wojsku
Uroczystego otwarcia obchodów dokonał prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT prof. Mariusz Figurski, witając zaproszonych gości oraz sympatyków i miłośników Systemów Informacji Geograficznej. Podczas spotkania przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w formie krótkiego filmu zaprezentowali korzyści, jakie przynosi projekt Geoportal oraz jego kontynuacja Geoportal2 realizowany w ramach 7. osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji”. Uczestnicy GIS Day, dzięki uprzejmości GUGIK-u, mogli również osobiście zapoznać się z tym portalem w kiosku internetowym.

O szczegółach najnowszego projektu GUGiK, tj. „Informatycznym Systemie Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami ISOK”, mówił prof. Zdzisław Kurczyński, podkreślając, jak duże znaczenie mają dane geodezyjne, m.in. ze skaningu laserowego w zabezpieczeniu społeczeństwa przed zagrożeniami naturalnymi, takimi jak powodzie.
Z kolei por. Wojciech Robak z Wojskowego Centrum Geograficznego opowiedział o zastosowaniu bezzałogowych statków latających (UAV) w misjach wojskowych. Jak podkreślił, jest to technologia, w kierunku której powinna pójść polska armia.

Ciekawe możliwości zastosowania aplikacji GIS do celów militarnych zaprezentował również Bogdan Zawiślinski z firmy ESRI. Zwrócił uwagę, że informacja geograficzna odgrywa coraz większą rolę we współczesnych siłach zbrojnych i wspomaga podejmowanie decyzji na polu walki, planowanie misji, dowodzenie czy też działania wywiadowcze. Interesujące prezentacje mieli przedstawiciele firm: Geoid, Globema oraz Imagis. O możliwościach wykorzystania oprogramowania EwMapa oraz o udostępnianiu danych przestrzennych w internecie opowiedział Krzysztof Borys z firmy Geobid, Joanna Baniak z Globemy omówiła rozwiązania GIS z wykorzystaniem oprogramowania FME, zaś Marta Piechal z firmy Imagis przedstawiła możliwości zastosowania oprogramowania Mapinfo Professional oraz Vertical Mapper w zarządzaniu kryzysowym.

Nowością tegorocznych obchodów GIS Day w Wojskowej Akademii Technicznej były warsztaty z obsługi oprogramowania ArcGIS oraz GeoMedia Professional. Na zakończenie wśród uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe.

Anna Bober (WAT)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS