Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-11-17| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Kto hałasuje w Dąbrowie?

Dąbrowa Górnicza dołączyła w tym tygodniu do grona kilkunastu polskich miast, które za pośrednictwem geoportalu udostępniły mieszkańcom i inwestorom mapę akustyczną.


Kto hałasuje w Dąbrowie?
W ramach prac nad mapą zostały opracowane dane dotyczące geometrii osi dróg, torów kolejowych i tramwajowych i zakładów przemysłowych – mówi Marta Melloch, kierownik projektu.
– Do obliczeń wykorzystywaliśmy parametry głównych źródeł hałasu, tzn.: sieci drogowo-ulicznej, kolejowej, tramwajowej oraz zakładów przemysłowych.
– Na podstawie cyfrowej mapy Dąbrowy Górniczej opracowany został numeryczny model terenu. Wykorzystując dodatkowo dane z ewidencji gruntów i budynków, stworzono trójwymiarowy model zabudowy – dodaje Beata Kempa, konsultant projektu.

Efektem finalnym jest mapa akustyczna obejmująca wszystkie istotne źródła hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. W ramach prac wykonawca sporządził także mapę wrażliwości hałasowej, tzn. mapę dopuszczalnych poziomów hałasu w zależności od sposobu zagospodarowania terenu i jego funkcji z odniesieniem do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów planistycznych. Wskazuje ona obszary, na których nie ma przekroczeń hałasu.

Opracowaniem objęto całą Dąbrowę. Ujęto w nim 26 737 budynków, z czego 19 813 zlokalizowanych na terenach chronionych. Sumaryczna długość dróg wykorzystanych podczas tworzenia opracowania to 882 947 km. Do analizy hałasu uwzględniono 8 linii kolejowych i 3 linie tramwajowe oraz 72 obiekty przemysłowe.

Projekt „Utworzenie mapy akustycznej gminy Dąbrowa Górnicza” o wartości 813 738 zł uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 691 677 zł. Wykonawcą prac było konsorcjum firm SECTEC i BMT ARGOSS z siedzibą w Gdańsku.

Źródło: UM w Dąbrowie Górniczej


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama