wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-17| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Kto hałasuje w Dąbrowie?

Dąbrowa Górnicza dołączyła w tym tygodniu do grona kilkunastu polskich miast, które za pośrednictwem geoportalu udostępniły mieszkańcom i inwestorom mapę akustyczną.


Kto hałasuje w Dąbrowie?
W ramach prac nad mapą zostały opracowane dane dotyczące geometrii osi dróg, torów kolejowych i tramwajowych i zakładów przemysłowych – mówi Marta Melloch, kierownik projektu.
– Do obliczeń wykorzystywaliśmy parametry głównych źródeł hałasu, tzn.: sieci drogowo-ulicznej, kolejowej, tramwajowej oraz zakładów przemysłowych.
– Na podstawie cyfrowej mapy Dąbrowy Górniczej opracowany został numeryczny model terenu. Wykorzystując dodatkowo dane z ewidencji gruntów i budynków, stworzono trójwymiarowy model zabudowy – dodaje Beata Kempa, konsultant projektu.

Efektem finalnym jest mapa akustyczna obejmująca wszystkie istotne źródła hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. W ramach prac wykonawca sporządził także mapę wrażliwości hałasowej, tzn. mapę dopuszczalnych poziomów hałasu w zależności od sposobu zagospodarowania terenu i jego funkcji z odniesieniem do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów planistycznych. Wskazuje ona obszary, na których nie ma przekroczeń hałasu.

Opracowaniem objęto całą Dąbrowę. Ujęto w nim 26 737 budynków, z czego 19 813 zlokalizowanych na terenach chronionych. Sumaryczna długość dróg wykorzystanych podczas tworzenia opracowania to 882 947 km. Do analizy hałasu uwzględniono 8 linii kolejowych i 3 linie tramwajowe oraz 72 obiekty przemysłowe.

Projekt „Utworzenie mapy akustycznej gminy Dąbrowa Górnicza” o wartości 813 738 zł uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 691 677 zł. Wykonawcą prac było konsorcjum firm SECTEC i BMT ARGOSS z siedzibą w Gdańsku.

Źródło: UM w Dąbrowie Górniczej


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS