Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-31| GIS, Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

UKSW otrzymał dotację na lotniczy skaning

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Badania pradziejowych kopalń krzemienia z użyciem LiDAR”


UKSW otrzymał dotację na lotniczy skaning  <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Zadanie realizują dr Janusz Budziszewski i Rafał Zapłata z Instytutu Archeologii UKSW. Badania obejmują centralną część Wschodnioświętokrzyskiego Okręgu Pradziejowej Eksploatacji Krzemieni, na której zlokalizowana jest większość znanych kopalń krzemienia pasiastego ze schyłku epoki kamienia i wczesnej epoki brązu. Obszar ten prawie w całości porośnięty jest lasem, co niezwykle utrudnia klasyczne metody archeologicznego rozpoznania powierzchniowego. Badania takie, zainicjowane w latach 80. ubiegłego wieku, zostały z tego powodu zupełnie zaniechane w ostatnich dekadach, a unikalne pozostałości pragórnictwa są teraz regularnie niszczone przez nielegalnych poszukiwaczy krzemieni pasiastych.

Podstawę obecnego projektu stanowi lotnicze skanowanie laserowe (ALS). Stanowi ono nieinwazyjną, a zarazem nowatorską metodę w polskich badaniach archeologicznych, która m. in. umożliwia: weryfikowanie dotychczas rozpoznanych stanowisk i obiektów związanych z działalnością człowieka w przeszłości, odkrywanie nowych obiektów zabytkowych oraz ich dokładne dokumentowanie w postaci cyfrowej, tworząc tym samym podstawy do budowania cyfrowych zasobów dziedzictwa kulturowego i archeologicznego. Do zalet, jakie posiada lotniczy skaning laserowy należą m. in.: znaczna niezależność od warunków pogodowych (negatywny wpływ wywierają jedynie ulewne deszcze i mgła), niezależność od warunków oświetleniowych (skanowanie może być prowadzone w nocy), przenikanie przez warstwę roślinności, duża gęstość punktów, dokładność wyznaczenia współrzędnych X, Y i Z, a także krótki czas otrzymania produktu końcowego.

Podstawą pomiarów wykonywanych w ramach projektu jest system LiteMapper 6800i, który tworzą cztery komponenty: skaner Riegl LMS Q680i; system GPS/INS nowej generacji (seria IMU-IIe); średnioformatowa kamera cyfrowa Hasselblad 39 Mpx oraz xsystem AeroCONTROL firmy IG mbH do zarządzania pracą całego rozwiązania. Precyzyjne skanowanie wykonała tarnowska spółka MGGP Aero. Gęstość próbkowania wynosiła 4 pkt/m kw. przy dokładności pomiaru wysokości nie gorszej niż 15 cm. Bazując na uzyskanych w ten sposób danych opracowano numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) oraz ortofotomapę lotniczą. Prezentują one niezwykle precyzyjnie morfologię obszaru o powierzchni ponad 30 km2, a także strukturę porastających go drzewostanów.

Numeryczny model terenu oraz ortofotomapa wschodniego krańca niecki Magoń-Folwarczysko. Na NMT widać biegnące z NW na SE fałdy znaczące przebieg kolejnych warstw wapieni o różnej odporności. W południowej części rozlokowane są zgodnie z ich biegiem pozostałości pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego „Korycizna”. Na północ od nich trzy skupiska pozostałości nowożytnych kamieniołomów wapienia. Dalej na NE od nich oraz w zachodniej części obszaru widoczne są ślady pól ornych zapewne z początków ubiegłego stulecia.

Gigantyczna ilość danych o mikromorfologii terenu jest teraz przedmiotem wielu analiz. Już wstępne badania NMT przyniosły zaskakujące wyniki, podważające niektóre obowiązujące dotychczas teorie naukowe. Realizowane przez UKSW zadanie jest pierwszym tego typu projektem naukowo-badawczym realizowanym w Polsce. Choć przedsięwzięcie to zostanie zakończone do końca bieżącego roku, to zgromadzone dane będą z pewnością wykorzystywane także przez wiele kolejnych lat.

Więcej o tym, jakie są dotychczasowe rezultaty projektu oraz do czego zostaną wykorzystane zebrane dane napiszemy już wkrótce w GEODECIE.

Janusz Budziszewski, Rafał Zapłata


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS