Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-08-23| GIS, Teledetekcja, Firma, Edukacja

Laserem w krzemień pasiasty

Tarnowska firma MGGP Aero wykonała lotnicze skanowanie laserowe obszaru o powierzchni ponad 30 km kw., leżącego w centralnej części Wschodnioświętokrzyskiego Okręgu Pradziejowej Eksploatacji Krzemieni, na którym znajduje się większość znanych kopalń krzemienia pasiastego z przełomu neolitu i wczesnej epoki brązu.


Laserem w krzemień pasiasty
Prace te stanowiły podstawę zadania realizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał w roku 2011 dofinansowanie na realizację projektu „Badania pradziejowych kopalń krzemienia z użyciem LiDAR” (w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 5 – Ochrona zabytków archeologicznych”).

Pozyskane przez MGGP Aero dane o mikromorfologii terenu są teraz przedmiotem analiz, które mają na celu:
• zinwentaryzowanie i dokumentację w postaci cyfrowej stanu zachowania wszystkich stanowisk pragórniczych istniejących na badanym obszarze;
• zinwentaryzowanie zniszczeń dokonanych na powierzchni stanowisk przez poszukiwaczy krzemieni pasiastych, tak aby cyfrowe mapy mogły w przyszłości stanowić bazę łatwego monitorowania sytuacji pod tym względem;
• stworzenie algorytmu poszukiwań stanowisk pragórniczych z użyciem LiDAR-u możliwego do stosowania także w innych, gorzej poznanych regionach Polski.

Tego typu badania, zainicjowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zostały zupełnie zaniechane w ostatnich dekadach, a unikatowe pozostałości pragórnictwa są regularnie niszczone przez nielegalnych poszukiwaczy krzemieni pasiastych.


Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama