Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-26| GIS, Edukacja, Instytucje

Architektura starego Wrocławia w 3D

Pierwszą część projektu „Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” przedstawiono w piątek (23 kwietnia) w tamtejszym Muzeum Miejskim. Rezultatem pracy jest trójwymiarowa wizualizacja historycznej architektury stolicy Dolnego Śląska.


Architektura starego Wrocławia w 3D <br />
fot. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt
fot. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt

Zespół biorący udział w projekcie połączyć musiał wiedzę z zakresu historii, historii sztuki, architektury i archeologii z technologiami modelowania 3D służącymi do wykonywania animacji i symulacji. W prace zaangażowani są specjaliści z Uniwersytetu Technicznego z Darmstadt (Niemcy), a także pracownicy Muzeum Miejskiego Wrocławia i naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Kierowany przez prof. Manfreda Kobba zespół ekspertów z uczelni w Darmstadt posiada duże doświadczenie w realizowaniu tego rodzaju projektów – opracowali oni m.in. cyfrowe rekonstrukcje moskiewskiego Kremla (w ciągu 850 lat jego historii), starego miasta w Wenecji oraz Pałacu Watykańskiego.

Na piątkowej prezentacji wizualizacji dla Wrocławia pokazano, jak zmieniało się miasto od X do początku XIII wieku. Na zrealizowanym w technice 3D kilkuminutowym filmie można było obejrzeć m.in. początki osadnictwa na Ostrowie Tumskim w X w., kształtowanie się politycznego i religijnego centrum na przełomie X/XI w. oraz rozwój grodu na Ostrowie Tumskim od połowy XI do początków XIII w. Wirtualna wycieczka kończy się w 1226 r. – dalsza część projektu czeka na realizację. Rekonstrukcja dziejów architektury Wrocławia na przestrzeni kolejnych wieków ma kończyć się prezentacją przestrzenno-architektonicznej wizji miasta w 2016 r.

„Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” będzie pokazywana na wystawie „1000 lat Wrocławia” w oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Historycznym, które mieści się w budynku Pałacu Królewskiego (dawnej rezydencji królów pruskich). Może być również wykorzystywana do celów edukacyjnych, promocyjnych oraz informacyjnych (również w postaci rzeczywistych makiet obiektów).

Koszt pierwszej części projektu (ponad. 50 tys. euro) został w większości sfinansowany przez pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów. Obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia poszukuje środków na dokończenie projektu. Szacuje się, że jego realizacja zakończy się w przyszłym roku.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza Wrocław


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS