|2010-04-26|
GIS, Edukacja, Instytucje
Architektura starego Wrocławia w 3D
Pierwszą część projektu „Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” przedstawiono w piątek (23 kwietnia) w tamtejszym Muzeum Miejskim. Rezultatem pracy jest trójwymiarowa wizualizacja historycznej architektury stolicy Dolnego Śląska.
fot. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt
|
|
|
|
|
|
Zespół biorący udział w projekcie połączyć musiał wiedzę z zakresu historii, historii sztuki, architektury i archeologii z technologiami modelowania 3D służącymi do wykonywania animacji i symulacji. W prace zaangażowani są specjaliści z Uniwersytetu Technicznego z Darmstadt (Niemcy), a także pracownicy Muzeum Miejskiego Wrocławia i naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Kierowany przez prof. Manfreda Kobba zespół ekspertów z uczelni w Darmstadt posiada duże doświadczenie w realizowaniu tego rodzaju projektów – opracowali oni m.in. cyfrowe rekonstrukcje moskiewskiego Kremla (w ciągu 850 lat jego historii), starego miasta w Wenecji oraz Pałacu Watykańskiego.
Na piątkowej prezentacji wizualizacji dla Wrocławia pokazano, jak zmieniało się miasto od X do początku XIII wieku. Na zrealizowanym w technice 3D kilkuminutowym filmie można było obejrzeć m.in. początki osadnictwa na Ostrowie Tumskim w X w., kształtowanie się politycznego i religijnego centrum na przełomie X/XI w. oraz rozwój grodu na Ostrowie Tumskim od połowy XI do początków XIII w. Wirtualna wycieczka kończy się w 1226 r. – dalsza część projektu czeka na realizację. Rekonstrukcja dziejów architektury Wrocławia na przestrzeni kolejnych wieków ma kończyć się prezentacją przestrzenno-architektonicznej wizji miasta w 2016 r.
„Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” będzie pokazywana na wystawie „1000 lat Wrocławia” w oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Historycznym, które mieści się w budynku Pałacu Królewskiego (dawnej rezydencji królów pruskich). Może być również wykorzystywana do celów edukacyjnych, promocyjnych oraz informacyjnych (również w postaci rzeczywistych makiet obiektów).
Koszt pierwszej części projektu (ponad. 50 tys. euro) został w większości sfinansowany przez pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów. Obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia poszukuje środków na dokończenie projektu. Szacuje się, że jego realizacja zakończy się w przyszłym roku.
Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza Wrocław
|