wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-26| GIS, Edukacja, Instytucje

Architektura starego Wrocławia w 3D

Pierwszą część projektu „Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” przedstawiono w piątek (23 kwietnia) w tamtejszym Muzeum Miejskim. Rezultatem pracy jest trójwymiarowa wizualizacja historycznej architektury stolicy Dolnego Śląska.


Architektura starego Wrocławia w 3D <br />
fot. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt
fot. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt

Zespół biorący udział w projekcie połączyć musiał wiedzę z zakresu historii, historii sztuki, architektury i archeologii z technologiami modelowania 3D służącymi do wykonywania animacji i symulacji. W prace zaangażowani są specjaliści z Uniwersytetu Technicznego z Darmstadt (Niemcy), a także pracownicy Muzeum Miejskiego Wrocławia i naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Kierowany przez prof. Manfreda Kobba zespół ekspertów z uczelni w Darmstadt posiada duże doświadczenie w realizowaniu tego rodzaju projektów – opracowali oni m.in. cyfrowe rekonstrukcje moskiewskiego Kremla (w ciągu 850 lat jego historii), starego miasta w Wenecji oraz Pałacu Watykańskiego.

Na piątkowej prezentacji wizualizacji dla Wrocławia pokazano, jak zmieniało się miasto od X do początku XIII wieku. Na zrealizowanym w technice 3D kilkuminutowym filmie można było obejrzeć m.in. początki osadnictwa na Ostrowie Tumskim w X w., kształtowanie się politycznego i religijnego centrum na przełomie X/XI w. oraz rozwój grodu na Ostrowie Tumskim od połowy XI do początków XIII w. Wirtualna wycieczka kończy się w 1226 r. – dalsza część projektu czeka na realizację. Rekonstrukcja dziejów architektury Wrocławia na przestrzeni kolejnych wieków ma kończyć się prezentacją przestrzenno-architektonicznej wizji miasta w 2016 r.

„Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia” będzie pokazywana na wystawie „1000 lat Wrocławia” w oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Historycznym, które mieści się w budynku Pałacu Królewskiego (dawnej rezydencji królów pruskich). Może być również wykorzystywana do celów edukacyjnych, promocyjnych oraz informacyjnych (również w postaci rzeczywistych makiet obiektów).

Koszt pierwszej części projektu (ponad. 50 tys. euro) został w większości sfinansowany przez pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów. Obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia poszukuje środków na dokończenie projektu. Szacuje się, że jego realizacja zakończy się w przyszłym roku.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza Wrocław


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS