wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-31| GIS, Firma, Edukacja

O metadanych w Krakowie

Hasłem dwudniowego (26-27 października) szkolenia, które odbyło się w Krakowie były „Metadane geoinformacyjne w INSPIRE i SDI”.


O metadanych w Krakowie
Zajęcia w pierwszym dniu podzielono na dwa bloki. W części podstawowej omówiono elementy prawa polskiego i europejskiego w zakresie dyrektywy INSPIRE. Wykłady w części drugiej objęły podstawy teoretyczne tworzenia, edycji i publikowania metadanych, zgodnie z rozporządzeniami do dyrektywy, w tym z tak ważnym elementem, jakim są normy ISO (serii 19100) i standardy (OGC, W3C). Dr Leszek Litwin z firmy ISPiK przybliżył tematykę udostępniania danych GIS tworzonych w ramach budowy infrastruktury informacji przestrzennej państwa.

Drugi dzień szkolenia poświęcono na praktyczne zapoznanie uczestników z tworzeniem i edycją metadanych, konfiguracją edytora metadanych oraz z wyszukiwaniem i pobieraniem metadanych. Ćwiczenia prowadzone były na edytorze MEDARD – aplikacji typu open source (można go pobrać ze strony http://www.medard-opensource.eu). Jego obsługa jest intuicyjna, tworzenie wersji językowych jest nieskomplikowane, a wbudowane słowniki ułatwiają wykonywanie wielu czynności.

Z kolei do publikacji oraz wyszukiwania, udostępniania i pobierania metadanych można korzystać z katalogu metadanych AQUARIUS. Jest to również aplikacja typu open source (www.aquarius-opensource.eu). Zarówno MEDARD, jak i AQUARIUS są zgodne ze standardami edycji metadanych, usług katalogowych wyszukiwania i przeglądania metadanych, o których mówi dyrektywa INSPIRE. Są również zgodne ze standardami zalecanymi przez organizację OGC. Obie aplikacje powstały w ramach prac badawczo-rozwojowych finansowanych w całości przez gliwicką firmę ISPIK S.A.

Jacek Smutkiewicz, Lockus Sp. z o.o.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS