wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-26| GNSS, GIS

ECDIS obowiązkowy już za rok

Od połowy 2012 roku systemy nawigacji ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) mają być obowiązkowo montowane na wszystkich statkach – postanowiła Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO, część ONZ).


ECDIS obowiązkowy już za rok <br />
fot. Navicon
fot. Navicon
Komercyjne jednostki zwodowane wcześniej mają czas na instalację tego rozwiązania do 2018 roku. Zdaniem przedstawicieli IMO obowiązkowy ECDIS powinien zmniejszyć liczbę wypadków na morzu spowodowanych wpłynięciem na mieliznę nawet o 38%. Tylko w zeszłym roku zanotowano 211 takich niebezpiecznych sytuacji. A efekty wielu z nich są odczuwalne nawet przez dziesiątki lat. Tak jest m.in. z katastrofą tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 roku, której skutki widać jeszcze dziś.

ECDIS to w uproszeniu połączenie elektronicznych map nawigacyjnych (ENC), systemów nawigacji satelitarnej oraz informacji z radaru, automatycznego systemu identyfikacji (AIS) i innych sensorów. Jak podaje „New Scientist”, obecnie około 90% mórz i oceanów pokrytych jest szczegółowymi mapami nawigacyjnymi. W połowie 2008 roku było to tylko 60%. Pełne pokrycie ma być osiągnięte w połowie przyszłego roku.

Źródło: ?New Scientist?, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS